Dziś jest: Poniedziałek, 25 września 2017, godzina 16:58
zaloguj się :

Odpowiedź

Temat: TvP pomocy :(

oudphase
Wiadomość [#1]: 28.08.2013 o 22:11

Witam, mam problem odnośnie walk z protosem, gram terranem i raczej z zergami i terranami problemu nie ma, ale na protosa nie mam bata. Zawsze bez względu na to co zrobię dostaje po dupie, czy można prosić o jakieś drobne rady ?

PM Email
Kris7
Wiadomość [#2]: 28.08.2013 o 23:26

DiamondTerran

zeswitchuj na Protosa.

nie ty jeden masz ten dziwny problem. wynika on z
1. protos może grać bardzo greedy w early bo trudno go zharasować
2. protos ma łatwość kampienia i ma zajebistą 200/200 armię na a-move
3. protos ma duże możliwości wczesnego harasu, który ciężko wybronić - oracle, dt
4. uważam, że diament i poniżej ma cholernie trudno z Protosem, bo terkiem trzeba się na micrować w hooy nie tracąc nic z makro w tym czasie.

moje pomysły na niższe ligi:
-szybkie proxy factory i pompujesz mu miny w linię minerałów,
-bunkier rush biggrin.gif
-można próbować banshee z cloakiem najlepiej dwie i harasujesz maina i naturala uciekając przed jednym obsem, no ale to już wymaga mikro.

pozdr

do not cry about the balance before you know how to play your race.
I'm not a nub, I'm gosu of tomorrow...

nie rozmawiam z debilami
PM Email
oudphase
Wiadomość [#3]: 29.08.2013 o 09:51

Jestem* w silverze aktualnie i najczęściej dostaję poprzez otrzymanie dosłownie spamu Stalkerów. gdy jakimś fartem ich wybiję przybywa podwojona liczba... (w early, to nawet 7 minuta nie jest)

[Edycja oudphase - 29.08.2013 o 09:54]

[Edycja oudphase - 29.08.2013 o 09:54]

PM Email
kranz
Wiadomość [#4]: 29.08.2013 o 10:11

stawiasz 2 ebaye:
1 - niedokonczony u niego w naturalu
2- dokonczony u siebie w bazie

jesli do 6.30 gosc nie rozwali tego w swoim naturalu tzn ze idzie jakis allin. ja gram 1rax fe, 1 bunkier w naturalu.
jak idzie allin to wtedy dostawiam jeszcze 1 bunkier a w sumie to nawet mozesz dostawić jeszcze 2. (łacznie 3 zeby były).
trasfer workerów z maina do naturala, 1 marina wystawiasz przed bunkry i czekasz. jak zobaczysz ze koles idzie to pullasz tak z 8-10 SCV. I nie żałuj tych workerów. Wiele razy przegrałem po pullnałem 4-5 zamiast 10-12. SCV na autorepair.

Inny problem jest taki ze musisz tej reaperem wyskałtować co on tak naprawde chce zrobić. Bo np 4 gejty i robo nie muszą oznaczac frontalnego ataku na naturala (o ile zaekspowałes). Gosc z robo zamiast immo moze zrobic warp prisma i warpowac ci do maina. A wtedy twoje bunkry w naturalu bede o kant...
Hots to nie wol - tu jak nie wyscautujesz to lezysz.

wczesny ebay robisz po to zeby sie obronić przed oraclami/proxy oraclami.

PM Email
haaz
Wiadomość [#5]: 29.08.2013 o 11:04

kranz napisał
stawiasz 2 ebaye:
1 - niedokonczony u niego w naturalu
2- dokonczony u siebie w bazie

jesli do 6.30 gosc nie rozwali tego w swoim naturalu tzn ze idzie jakis allin. ja gram 1rax fe, 1 bunkier w naturalu.
jak idzie allin to wtedy dostawiam jeszcze 1 bunkier a w sumie to nawet mozesz dostawić jeszcze 2. (łacznie 3 zeby były).
trasfer workerów z maina do naturala, 1 marina wystawiasz przed bunkry i czekasz. jak zobaczysz ze koles idzie to pullasz tak z 8-10 SCV. I nie żałuj tych workerów. Wiele razy przegrałem po pullnałem 4-5 zamiast 10-12. SCV na autorepair.

Inny problem jest taki ze musisz tej reaperem wyskałtować co on tak naprawde chce zrobić. Bo np 4 gejty i robo nie muszą oznaczac frontalnego ataku na naturala (o ile zaekspowałes). Gosc z robo zamiast immo moze zrobic warp prisma i warpowac ci do maina. A wtedy twoje bunkry w naturalu bede o kant...
Hots to nie wol - tu jak nie wyscautujesz to lezysz.

wczesny ebay robisz po to zeby sie obronić przed oraclami/proxy oraclami.

Ogarnięty toss robi zealota do kasowania ebaya przed postawieniem nexusa i często go anuluje jak nie ma blokady ebayem i stawia nexus od razu.
Jak toss gra one base allina to i tak ci rozwali ten ebay w pierwszej kolejności czymkolwiek co mu wyjdzie z gate, więc wykorzystywanie ebaya jako scouta to bezsens.

Scout naturala tossa to trzeba zrobić mnięj więcej w 4:30 lub wcześniej, bo właśnie wtedy już powinien stać nexus. 6:30 to zdecydowanie za późno.
3:45 się kończy cybercore budując je na 18 supply i w obecnej mecie właśnie wtedy stawiają expo.

Zastanów się co ci da scout w 6:30 jak standardowy 4gate uderza w 6:00?

Piszesz, że grasz 1 rax FE, a potem, że scoutujesz reaperem. To chyba ci się buildy pomyliły bo scout reaperem jest w Reaper FE. Te buildy się diametralnie różnią wbrew pozorom.
1 rax FE to jest gasless opening, a Reaper FE to jest opening z gazem, można do 100 wydobywać (podobnie jak speedling expo, robisz reapera i reactor) lub techować do factory.
Jak grasz 1 rax FE to dostawiasz szybkie 2 raxy dodatkowe i robisz medivac timing.

Ponadto wczesny ebay nie ochroni cię przed oracle allinem, a jedynie przed oracle harrasem na scv i to z ledwością bo 2 oracle kasują turret w pare sekund.
Jak się gra oracle allina to twoim celem są mariny wroga, a potem następuje wbitka na naturala z 3-4 gateów i się okazuje że nie masz unitów. Bez micro jeden oracle ciśnie sam 4-6 marines, a co dopiero 2-3.

Na oracle najlepsze są miny. Jedna w lini minerałów i jesteś bezpieczny bo zdejmują oracle na hita.

Bardzo bezpiecznym openingiem na TvP jest reactor rax ---> factory ---> starport

I robisz miny z factory + medivack, jak wyjdzie medivack dropujesz miny tossowi, ale TYLKO jeśli nie idzie na ciebie allin / harras, a potem to już grasz standardowo bio. Ponadto masz wystarczająco dużo marines wcześnie co bardzo pomaga vs mother ship core + 2 stalkery rush, który uderza w ~5:30. Można też zrobić atak na dwa fronty, drop minami do maina i wbitka marinami do naturala, ale to już trzeba mieć ogarnięcie.

Jak protoss jest noobem to potraci mnóstwo probek, a jak porobił cannony / obsy ze stalkami to po prostu scoutujesz tym medivakiem i sprawdzasz w co techuje, zwykle będzie to collosuss.
Starport masz gotowy, więc problemu nie ma, twoim celem jest powstrzymywanie jego 3 bazy podczas gdy samemu ją robisz itd.

Ponadto ten opening jest świetny jeśli chce się grać mecha vs toss.

Co do grania 1rax FE vs toss obecnie, osobiście uważam, że to samobójstwo. 2 base 6 gate z sentry i nie naprawisz bunkrów, lub 2 base blink i się okazuje, że masz pograne bo stim się nie skończył itd. Ba nawet z one base będzie problem bo toss nie musi robić robo bo ma msc i zrobi ci wbitkę wcześniej bo nie potrzebuje obsa dla wizji.

Uważam, że po prostu musisz mieć factory do produkcji min do bronienia różnego rodzaju gównianych lub mniej gównianych allinów tossa, do tego w razie czego możesz zrobić tanki, które są wręcz koniecznością do bronienia blink allina. Inaczej dobry toss cię rozmicruje na śmierć grając hit & run. Ebay się stawia zwykle w 6:00 wcześniej się nie bardzo opłaca, chyba że robisz medivac timing i potrzebujesz +1 attack zrobić. Wczesne DT Shrine kończy sie w 7:00, a wszystko poprzednie wybronisz minami i marinami, więc nie widzę sensu robienia go wcześniej.

Na one base alliny najlepiej grać 3-1-1. Przy takiej ilości marines do tego tanki i medivaki (raveny czy co tam chcesz). Protoss nie ma produkcji by to zatrzymać.
No i najłatwiej tym się alliny broni, nie trzeba się modlić czy scv zdążą naprawić bunkry bo po prostu nawet ich nie potrzebujemy.

PM Email
kranz
Wiadomość [#6]: 29.08.2013 o 12:12

Ogarnięty toss robi zealota do kasowania ebaya przed postawieniem nexusa i często go anuluje jak nie ma blokady ebayem

ogarniety toss zrobi chrono na zelocie zeby ci bunkra nie dac zrobić.
jak bedzie rozwalał ebay to sie mija z celem chrono.

PM Email
haaz
Wiadomość [#7]: 29.08.2013 o 12:25

kranz napisał

Bo się nie chronoboostuje zealota, chyba, że idzie proxy 2 rax allin.
Nie wiem skąd wziąłeś to chronoboostowanie.

No chyba, że chodzi ci o wysyłanie zealota do naturala terrana? Takie zagranie ma sens jedynie wtedy gdy terran robi CC od razu w naturalu, to może mu zabijesz tego scv, ale ja tam wolę chrono na proby niż polegać na mismicro przeciwnika.

Sprecyzuj.

PM Email
oudphase
Wiadomość [#8]: 29.08.2013 o 12:35

Takie pytanie, jestem dość nowy (300 gier) co to 1rax FE itp ? nigdzie nie mogę znaleźć do tego wytłumaczenia

PM Email
kranz
Wiadomość [#9]: 29.08.2013 o 14:06

haaz napisał
kranz napisał

Bo się nie chronoboostuje zealota, chyba, że idzie proxy 2 rax allin.
Nie wiem skąd wziąłeś to chronoboostowanie.

No chyba, że chodzi ci o wysyłanie zealota do naturala terrana? Takie zagranie ma sens jedynie wtedy gdy terran robi CC od razu w naturalu, to może mu zabijesz tego scv, ale ja tam wolę chrono na proby niż polegać na mismicro przeciwnika.

Sprecyzuj.

zle napisałem w sumie biggrin.gif
nie gram 1 rax fe tylko raxy, gaz, expa 4.20, reactor, marine+reaper

ja trafiam na takich kolesi z chronoboostuja zeta i mi przychodzi na małych mapach (akilon, bel shir) jak mam bunkier w trakcie budowy.
albo zetem probuja rozwalic blocka ale wtedy lece reaperem i patrze czy cos tam stawiaja.

btw: co do ebay blocka w naturalu tossa - wlasnie ogladam day9 odcinek 620 Polt's TvP i on tez blokuje wiec....

[Edycja kranz - 29.08.2013 o 17:47]

PM Email
haaz
Wiadomość [#10]: 29.08.2013 o 21:25

kranz napisał
btw: co do ebay blocka w naturalu tossa - wlasnie ogladam day9 odcinek 620 Polt's TvP i on tez blokuje wiec....

Ebay block jest opcjonalny, sam day9 o tym mówi w tym odcinku który podałeś, zagranie to ma na celu odwrócenie uwagi protossa i znikome spowolnienie ekspansji. Bo patrz, protoss normalnie robi zealota, idzie probką postawić expa mając już te 200 minsów, widzi, że nie ma ebay blocka to anuluje produkcje zealota i od razu ma minerałów na nexus. Jak widzi, że ebay jest budowany to nie anuluje zealota tylko wysyła go do rozwalania tego ebaya i jego build się trochę zmienia bo zamiast nexus ---> msc ---> stalker, robi odwrotnie czyli msc ---> stalker ---> nexus + zealot, którego nie anulował.

Bardzo niewiele zyskujesz na tym zagraniu. Zakładając, że postawisz CC wcześniej od nexusa tossa, zysk będzie liczony w 1-2 scv maksimum, minus minerały, które tracisz na budowę ebaya = sam sobie spowalniasz CC i później się traci na jego anulowaniu. To są naprawdę detale, które nie sprawiają, że masz przewagę.

Jednakże w pewnych sytuacjach, gdyby protoss zapomniał i nie rozpoczął produkcji zealota a ty zrobiłbyś ebay block ---> wtedy protoss jest już opóźniony dość mocno. I może nawet będzie musiał poświęcić chronoboost na zealota, bo stalker ma za słaby dps by ubić ebaya szybko. W takiej sytuacji może byś zyskał te 3-4 scv przewagi.

Ale tak naprawdę takie detale i tak się wyrównują w mid game. Dochodzi 3 baza, zwykle wolniejsza od 3 bazy terrana, ale i tak mniej więcej jest równo jeśli chodzi o income.

Polt robi ebay blocka w jednym konkretnym celu - dla odwrócenia uwagi. Zauważ, że on gra reaper FE ---> reactor. Robi tylko jednego reapera, zatem w bazie nie ma kompletnie nic. Stawiając ebay wymusza na protossie by jego jednostki zostały w naturalu zamiast maszerowały do terrana. W tej grze co day9 zaprezentował, nawet starał się ubić zealota który nawalał w ebay, a to wszystko tylko po to, żeby toss siedział u siebie.

A tak to grał niemal standard. Wiedział, że msc jest niedaleko jego maina, zatem protoss nie miał nexus cannona i poszedł harrasować przed 10 minutą bez medivaków, stima i tarczy bo toss praktycznie nie robił wojska bo się szykował na 10:00 min medivack timing. A potem grę po prostu wygrał bo miał wcześniejszą trzecią bazę i tyle. Nie ma co się podniecać jego buildem, dupy nie urywa. Jest wiele dużo lepszych buildów bezpieczniejszych i dających bardziej wymierne korzyści, chociażby Demuslima czy Innovation, albo najnowsze z wcs buildy bombera na tossa.

Pfff

PM Email
REKLAMA
Strona 1 z 1.
Idź do strony :

Odpowiedź

Skocz do :