Dziś jest: Piątek, 24 listopada 2017, godzina 15:29
zaloguj się :
FORUM Battlenet.pl FORUM Forum StarCraft 2 Poradniki i Strategie Mass Ravens - jak sie przed tym wybronić

Odpowiedź

Temat: Mass Ravens - jak sie przed tym wybronić

Pierwsza     <<   <   | 1 | 2 | 3 | 4 |   >   >>     Ostatnia
Sulphuriell
Wiadomość [#41]: 21.04.2013 o 15:46

haaz napisał
Na dużej mapie typu whirlwind nie ma bata, że znajdziesz 3 bazę, musiałbyś się spodziewać tego builda.

Osobiście zawsze scoutuje wszystkie możliwe miejsca na bazy, więc o ile ktoś mi na czas nie wyczyści scoutujących scv/marinów to zawsze wiem ile baz i gdzie ma przeciwnik

Co to za świat, że już nawet sku rwysyństwo nie popłaca?
PM Email
kranz
Wiadomość [#42]: 21.04.2013 o 16:09

nieprędko piszemy razem

fakt. sorry ale ja całe zycie poswieciłem na starcrafta.

PM Email
Sulphuriell
Wiadomość [#43]: 21.04.2013 o 16:16

haaz napisał
Dragon (grandmaster korean terran) często gra ten strat jak streamuje z cyklu trollgame czy jakoś tak.

Owszem, dragon ku uciesze debili często gra jakieś gówno na graczy co najmniej 10 razy gorszych do siebie. mały tip dla ciebie >TROLL<game oznacza, że dragon gra syf, który zagrany vs przeciwnik na poziomie nie ma szans wyjść.

[Edycja Sulphuriell - 21.04.2013 o 17:05]

PM Email
haaz
Wiadomość [#44]: 21.04.2013 o 17:12

Sulphuriell napisał
wyjdź z bronzu/silvera pls

Najpierw musiałbym tam być ;/ Już ci pokazywalem screena niedawno ze jestem masterem wiec nie rozumiem twoich glupich tekstow ;/

Sulphuriell napisał
Owszem, dragon ku uciesze debili często gra jakieś gówno na graczy co najmniej 10 razy gorszych do siebie. mały tip dla ciebie >TROLL<game oznacza, że dragon gra syf, który zagrany vs przeciwnik na poziomie nie ma szans wyjść.

No wiadomo, ktoś kto jest w silver nie pocisnie tym stratem kogos kto jest na podobnym poziomie. Swoją drogą dragon gra gowniane strategie nawet na masterow i czesto mu wychodza wiec?

Ale czy mass raven jest gówniane? Nie
Jest bardzo silne, tylko bardzo ciężko do czegoś takiego wytrwać i tyle uzbierać ravenów grając normalnie, dlatego jak sie jest na poziomie master to sobie mozna pozwolic na trollowanie nawet graczy do platyny czy tam diamentu. Ale jak ktos jest tym goldem to bedzie miec problemy z graniem vs silver tym bo mu mechaniki braknie.

Sulphuriell napisał
Osobiście zawsze scoutuje wszystkie możliwe miejsca na bazy, więc o ile ktoś mi na czas nie wyczyści scoutujących scv/marinów to zawsze wiem ile baz i gdzie ma przeciwnik

Wiesz terran ma te wygode, że może expić gdzie chce i potem podlecieć tylko. Jakoś szczerze wątpię że byś wyscoutował all pozycje. Przykladowo na whirwind ich jest cos kolo 8-10 nie licząc spotow na 3 baze przeciwnika i swojego maina i naturala. A uwierz to jest w wuj dużo. Sprawdzisz spot, a zaraz podleci cc i sie zacznie zamieniac w planetary i bedziesz musial szybko je kasowac zanim sie nie uzbiera / nie dosle tam scv ktore beda mogly naprawiac. No i mowimy tylko o grach vs toss i zerg tylko.

PM Email
Sulphuriell
Wiadomość [#45]: 21.04.2013 o 17:47

haaz napisał
Wiesz terran ma te wygode, że może expić gdzie chce i potem podlecieć tylko. Jakoś szczerze wątpię że byś wyscoutował all pozycje. Przykladowo na whirwind ich jest cos kolo 8-10 nie licząc spotow na 3 baze przeciwnika i swojego maina i naturala.

ojej, puszczenie 8 lingów w różne miejsca mapy to taki skill? albo 2 prob na patrolu, które będą się przemieszczały między róznymi expami? Widać w Masterze jeszcze tego nie potrafią XD

PM Email
haaz
Wiadomość [#46]: 21.04.2013 o 19:21

No w masterze w ogóle nie robią lingów w early game jak zaczynają z hatch 1st bo i po co?
Jakbym zobaczył że mój przeciwnik walnął planetary w naturalu to napewno nie robiłbym lingów żeby sprawdzać czy wali gdzieś ninja expo tylko samemu jebnąłbym ze 2, do tego spokojniej techowałbym do t3 = wymaxowany koło 12 minuty z czym chce, ale co ja tam wiem przecież jestem bronze / silver ...

PM Email
Duppon
Wiadomość [#47]: 21.04.2013 o 20:13

wizzard 60

Stary chyba jesteś nienormalny jeżeli myślisz, że w grze np. master vs master pokonasz kogoś w tak wieśniacki sposób. To jest po prostu nierealne, koniec tematu.

VelOCity#1448
PM Email
haaz
Wiadomość [#48]: 21.04.2013 o 22:40

Nigdzie nie napisałem, że w grze przeciwko masterowi. Co prawda dragonowi się udało no ale to low master było chyba, albo pijany ktoś grał ^^
Napisałem tylko, ze jak prezentujesz poziom master to ten strat jest grywalny do gdzies tak średniego diamentu.
Napisałem również, że jeśli przymassujesz samych ravenów 200/200 to zerg i toss mają niewiele do powiedzenia.
Ale każdy myślący chyba dawno zdążył stwierdzić, że jak ktoś pozwolił terrkowi przymassować ravenów to może mieć pretensje tylko do siebie smiley.gif
Bo wracając do tematu - jak się wybronić przed massem ravenów? Tossem stormami, Zergiem nie ma kontry na to, a jak napisałem wyżej pretensje możesz mieć tylko do siebie że dałeś przeciwnikowi taką strategię uskutecznić.

Acha bonusowe pytanie: Dlaczego niby uważasz tę strategię za wieśniacką skoro jest zajebiście skuteczna?

[Edycja haaz - 21.04.2013 o 22:43]

PM Email
Duppon
Wiadomość [#49]: 22.04.2013 o 00:13

wizzard 60

Równie dobrze mogę napisać o stracie pt. mass zealots albo mass oracles - to też jest "nie do odbicia" - tzn. jest nie do odbicia jeżeli gram przeciwko komuś, kto gra drugi mecz w życiu.

Temat raczej został wyczerpany - oboje zgodziliśmy się, że strategia ta ma żadną wartość kiedy mówimy o grze na poziomie.

Zmieniając temat - bardzo polecam stream Byun.Prime - epicki bad manner ze strony Idry którego ciągle spotyka ona na ladderze. xD Byun specjalnie czeka aż Idra będzie wyszukiwał grę aby trafić na niego i spuścić mu solidne bęcki. Idra dostaje za każdym razem ciężkiego bólu dupy whingując o "broken game" i jaki to Byun jest(wulg.)owy. Bardzo odprężające, to niesamowite, że top1 zergów z NA jest tak bezlitośnie karany przy starciu z jakimkolwiek dobrym koreańskim graczem.

http://www.teamliquid.net/v(...)yuNPrime

VelOCity#1448
PM Email
haaz
Wiadomość [#50]: 22.04.2013 o 10:10

Jedyna różnica między strategiami mass zealots, mass oracles itd, a mass raven jest taka, ze masz mass raven jedzie wszystkie strategie zerga i tossa.
Tylko, że przeciwnik na twoim poziomie ci na to nigdy nie pozwoli, bo potrzebujesz mnóstwo gazu by takie coś osiągnąć.

Przykładowo dużo łatwiej jest przymassować zealotów nawet grając z przeciwnikiem na takim samym poziomie niż ravenów bo możesz je zbierać od początku gry i są super tanie (kosztuja tylko minerały), a z warp gate robi się je w parę sekund.

oboje zgodziliśmy się, że strategia ta ma żadną wartość kiedy mówimy o grze na poziomie

Jeśli mówisz o troll buildzie z planetary expowaniem po całej mapie to - tak, na przeciwnika na twoim poziomie to nie zadziała (no chyba, że nigdy sie z tym nie spotkal to istnieje mała szansa, że uda się go zaskoczyć)

Jeśli zaś mówisz o samej kompozycji jednostek tj --> mass raven, to nie masz racji.
Jeśli jakimś cudem uzbierałbyś w trakcie trwania normalnej gry mnóstwo tych ravenów i skończył na sytuacji w której masz dajmy na to >40-50 ravenów to masz niesamowicie silną armię. Tylko, że w normalnej grze wydaje się gaz na ulepszenia (stim, upgrade attaku obrony itd), na jednostki defensywne (tanki, miny), na przybudówki (reactory, techlaby) do tego część na jakieś siły zaczepne jak grasz np bio (medivacki) czy planetary do obrony i wychodzi na to, że jak zrobisz tych ravenów z 5-6 to już jest spory wydatek bo większośc gazu i tak szybko się pozbywasz.
No niestety ale 5-6 ravenów to nie jest coś groźnego, to jest wręcz nic, nie służą w takim wypadku jako główny człon armii, a jedynie wsparcie.

Jeszcze porównując gdybym zbierał od samego początku zealoty, to byłby moment w grze w którym miałbym ich tak dużo, że po prostu przejechałbym po wrogu, ale w pewnym momencie gdy wróg byłby już przygotowany na odparcie szturmu moich zealotów to nawet 200/200 by mi nie pomogło, po prostu łatwo je skontrować.
Z ravenami jest odwrotnie. Na początku są gówniane bo ma sie ich mało, jest mnóstwo czasu w którym przeciwnik może po nas przejechać byle czym, i w dodatku są bardzo drogie, ale im dłużej trwa rozgrywka, im więcej gazu poświęcamy na ich produkcję, im więcej ich mamy tym robimy się silniejsi. Co jak co ale już >50 ravenów (100 supply) to ekipa, której toss i zerg ma niemal zerowe szanse by skontrować.

PM Email
Duppon
Wiadomość [#51]: 22.04.2013 o 11:34

wizzard 60

Stary ja naprawdę rozumiem. To prawda, że 200/200 ravenów jest po prostu mordercze. Zgadzam się, problem polega na tym, że takiej kompozycji nie da się sformować w normalnej grze, podobnie jak niemożliwe jest zabunkrowanie się na 3 bazach vs terran i pompowanie 200/200 carrierów. Może i da się tak wygrać grę/dwie (przeciwnik, nawet taki na twoim poziomie, może mieć gorszy dzień, ja sam np. wczoraj padłem od roach ling pusha chociaż... wiedziałem, że nadchodzi!) jednak w Starcrafcie nie liczy się to, co akurat uda się przypadkiem zrobić, tylko to, co umożliwia świadome, regularne wygrywanie gier (z minimalnym współczynnikiem losowości, bez tzw. coin flipa) a mass ravens nie umożliwia tego.

Zresztą co ja będę się produkował - najlepiej po prostu zagrajmy razem. Chętnie zobaczę czy rzeczywiście da się obronić samymi planetarkami przed wczesnymi pushami, jeżeli rozwalisz mnie np. 5 razy pod rząd tym stratem to zwracam honor. Mój id masz w sygnaturce, odezwij się, jestem low diamentem (wczoraj awansowałem, w sumie nie wiem dlaczego, nie czuję się na razie wystarczająco dobry na diament) smiley.gif

VelOCity#1448
PM Email
Sulphuriell
Wiadomość [#52]: 22.04.2013 o 22:59

haaz napisał
Bo wracając do tematu - jak się wybronić przed massem ravenów? Tossem stormami, Zergiem nie ma kontry na to, a jak napisałem wyżej pretensje możesz mieć tylko do siebie że dałeś przeciwnikowi taką strategię uskutecznić.

OMG, ty tak na serio pytasz? Viper + cokolwiek co strzela w air

[Edycja Sulphuriell - 22.04.2013 o 23:01]

PM Email
haaz
Wiadomość [#53]: 24.04.2013 o 13:00

Sulphuriell napisał

Po pierwsze viper jest równie drogi co raven jeśli chodzi o gaz, po drugie zżera więcej supply, po trzecie jak idziesz w kombinacje typu viper + hydra to jak ty chcesz te raveny pocisnąć? przyciągać raveny? pdd seeker i po twoim microwaniu, ubijasz 2 góra 3 raveny i stracisz pół armii. Zobacz sobie w unit tester jak już jest pod hotsa ustaw powyżej 50 ravenów i sam zobacz.

Z resztą jak widzę, że przeciwnik idzie w jakieś caster jednostki robię base trade albo atak w parę miejsc na raz i po sprawie.

Duppon napisał
Zresztą co ja będę się produkował - najlepiej po prostu zagrajmy razem. Chętnie zobaczę czy rzeczywiście da się obronić samymi planetarkami przed wczesnymi pushami, jeżeli rozwalisz mnie np. 5 razy pod rząd tym stratem to zwracam honor. Mój id masz w sygnaturce, odezwij się, jestem low diamentem (wczoraj awansowałem, w sumie nie wiem dlaczego, nie czuję się na razie wystarczająco dobry na diament) smiley.gif

Jak prezentujesz poziom diamentu i wiesz co będę grać to to chyba nie ma sensu nieprawdaż?
Ten opening z planetary działa gdy przeciwnik się go nie spodziewa, wystarczy, że zrobisz jakiś 10pool i masz wina.
Z resztą znasz cały gameplan, czyli mógłbyś od samego początku albo szukać ninja expów i np blokować lądowanie albo samemu expić bez wojska jak szalony wiedząc, że zanim raveny się uzbierają to mnóstwo czasu musi minąć.
A ty jeszcze chcesz żebym cię tym pocisnął 5 razy, co ja jestem robocop? :-D

[Edycja haaz - 24.04.2013 o 13:26]

PM Email
Sulphuriell
Wiadomość [#54]: 24.04.2013 o 21:45

haaz napisał
Sulphuriell napisał

Po pierwsze viper jest równie drogi co raven jeśli chodzi o gaz, po drugie zżera więcej supply, po trzecie jak idziesz w kombinacje typu viper + hydra to jak ty chcesz te raveny pocisnąć? przyciągać raveny? pdd seeker i po twoim microwaniu, ubijasz 2 góra 3 raveny i stracisz pół armii. Zobacz sobie w unit tester jak już jest pod hotsa ustaw powyżej 50 ravenów i sam zobacz.

Z resztą jak widzę, że przeciwnik idzie w jakieś caster jednostki robię base trade albo atak w parę miejsc na raz i po sprawie.

To czemu nie wygrywasz turniejów skoro to takie proste? Czemu nikt nie gra tego gówna, choćby miał w banku 5000 gazu i postawione kilka starportów z techlabami? Nie zastanawia cię, czemu - skoro mass raven jest takie dobre - to każdy myślący człowiek gra Raveny w miksie z innymi jednostkami, nawet jeśli ma w banku tonę gazu i mógłby robić Ravenów do oporu?^^

PM Email
haaz
Wiadomość [#55]: 24.04.2013 o 23:14

Bardzo rzadko ma się nadwyżki gazu to raz. A dwa raveny w massówce to była jedyna opcja vs late game zerg jak grało się mecha. Po prostu w pewnym momencie jak zerg miał te infestory i broodlordy to vikingi gówno dawały, tak samo thory, to ludzie dorzucali raveny. Zwykle jak terran miał już z 15 ravenów to takie gry były wygrane.

Mass raven jest dobre, ale obecnie jest tyle opcji harrasu tossa i zerga dzieki nowym reaperom, medivakom z boostem, hellbatom, minom, tankom ze siegem od razu itd itp, że tak naprawdę nie ma sensu ich grać. Jak całą grę grałeś bio, to nie ma sensu robić switch na raveny bo masz upgrade'y dla bio zrobione i bio będzie efektywniejsze w rozwalaniu wroga niż raveny.

W WoL to miało sens bo bez massówki ravenów grając mecha nie dało się late game zerga wygrać jak poprawnie wybronil próby harrasu. Nie robiło się więcej vikingów tylko dokładało się raveny do skontrowania broodlordów. Z kolei w przypadku grania marine tank, raveny nie znajdowały zastosowania (dropowanie 3 miejsc naraz + pushowanie z tankami 4 bazy zerga = nikt by nie ogarnął jeszcze używania spelli ravena no chyba, że jakiś bot)

Obecnie w hots zerga możesz spokojnie harrasować i stawiać 2 cc, w dodatku jesteś bezpieczny przed każdym właściwie rushem dzięki minom.
Do tego kombinacja marine marauder hellbat mine medivac to trochę pod imbę podlatuje jak się dobrze to zagra.
A mech dzięki wprowadzeniu viperów narazie ma schody i musi wykorzystywać allinowe timingi by wygrywać gry, a infestory dostały nerfa więc nie trzeba robić ravenów by skontrować brood + corruptor (do tego thory mają ułatwione ubijanie pojedynczych air celów to już w ogóle).

Podsumowując to wszystko. Możesz grać raveny, jest to mocna strategia, ale po co się męczyć i grać długie gry vs zerg, kiedy możesz klepać obecny standard bio + mine vs toss i zerg i zgarniać easy winy szybciej łatwiej i przyjemniej smiley.gif

PM Email
Sulphuriell
Wiadomość [#56]: 25.04.2013 o 07:57

haaz napisał
Bardzo rzadko ma się nadwyżki gazu to raz. A dwa raveny w massówce to była jedyna opcja vs late game zerg jak grało się mecha. Po prostu w pewnym momencie jak zerg miał te infestory i broodlordy to vikingi gówno dawały, tak samo thory, to ludzie dorzucali raveny. Zwykle jak terran miał już z 15 ravenów to takie gry były wygrane.

Super, ale nie widziałem jeszcze gry gdzie ktoś mając już te kilkanaście ravenów nie robi innych jednostek. Zrozum, że same raveny jest śmieszne łatwo powyciągać Viperami, a seeker missle to coś co można uniknąć/ podbiec szybkimi jednostkami pod raveny i wtedy sam siebie splashem popieścisz. Jak pod ravenami jest trochę innego tałatajstwa to takie akcje już nie wychodzą tak łatwo.

PM Email
haaz
Wiadomość [#57]: 08.05.2013 o 10:40

Sulphuriell napisał
Zrozum, że same raveny jest śmieszne łatwo powyciągać Viperami, a seeker missle to coś co można uniknąć/ podbiec szybkimi jednostkami pod raveny i wtedy sam siebie splashem popieścisz.

W przypadku gdy jest ich max 15 to masz racje, łatwo jest je powyciągać i zjechać, a przed seekerami uciec.

Sulphuriell napisał
Jak pod ravenami jest trochę innego tałatajstwa to takie akcje już nie wychodzą tak łatwo.

Jak jest ravenów >50 to możesz turrety stawiać non stop, po prostu regenerują energię zanim postawisz wszystkimi, albo mają jej i tak w nadmiarze.
Akcja w stylu podbiegnięcie pod raveny i wystrzelanie czy przyciaganie ich faktycznie działa, ale właśnie na małe ich ilości.
W przypadku gdy jest ich w wuj dużo, na ziemi leżą turrety, w powietrzu wiszą pdd, a na ciebie leci seeker. Ty nie możesz wbiec pod raveny bo jest ściana z wież i wychodzi na to, że musisz uciekać przed seekerami. Używając viperów "może" ubijesz parę ravenów, ale w ostatecznym rozrachunku wiele to nie zmieni bo nie powstrzymasz base trade massówki ravenów grając same hyderki.

Nie wiem odpal sobie grę z jakimś kolegą, popróbuj grać gry w których twoich głównym celem jest zebranie mass ravenów, bo mam średnie przekonanie, że wiesz jak ta strategia jest mocna. Sam zobaczysz, że mimo tego iż przeciwnik robi (teoretycznie) odpowiednią kontrę, to jeśli cię nie powstrzyma przed zebraniem krytycznej ilości ravenów to jest pograne dla niego.

Jedyna i główna trudność to uzbieranie tylu ravenów.

Edit:
Strategia mass raven staje się coraz bardziej popularna. Już jest używana przez większość koreańców w late TvZ.
Robią standard bio + mine ---> 3/3 upgrade i potem switchują na mass raveny.

Czyli jednak strat jak najbardziej viable jakby ktoś dalej wątpił.

Edit 2:
Na teamliquid też już zakładają tematy ze zbieranie massy ravenów:
http://www.teamliquid.net/f(...)d=411400

[Edycja haaz - 08.05.2013 o 10:44]

PM Email
Duppon
Wiadomość [#58]: 08.05.2013 o 13:30

wizzard 60

Cieszę się, mam nadzieję, że to będzie nowa imba i że blizz przywrócić upgrade do seekera i będzie tak jak dawniej, jak pambuk przykazał. Nie rozumiem czemu gurwa terron nie musi opracowywać czegoś tak mocnego jak seeker a protałkę musi opracowywać storma. Jakiś gurwa debil to wymyślił.

VelOCity#1448
PM Email
Sulphuriell
Wiadomość [#59]: 08.05.2013 o 21:14

Bo toss ma Warp Gate. Instant stormy wszędzie gdzie stoi pylon? Litości (wulg.) ^^

PM Email
Duppon
Wiadomość [#60]: 09.05.2013 o 01:38

wizzard 60

Storm nie jest instant bo templar nie ma na niego ene kiedy jest budowany. A Raven lata i jest znacznie bardziej mobilny i uniwersalny niż ht

VelOCity#1448
PM Email
REKLAMA
Strona 3 z 4.
Pierwsza     <<   <   | 1 | 2 | 3 | 4 |   >   >>     Ostatnia
Idź do strony :

Odpowiedź

Skocz do :