Dziś jest: Sobota, 31 października 2020, godzina 20:29
zaloguj się :

Odpowiedź

Temat: dwa pytanka

uszek
Wiadomość [#1]: 03.11.2011 o 00:13

Konto skasowane

1. Dzisiaj grając od nowa ligę (początek sezonu 4) zagrałem jeden mecz testowy po którym przydzielili mnie do brązu (zeszły sezon srebro). Zostałem tam upokorzony gdyż przeciwnik pokonał moje robotnice swoimi probami. Miał chyba ich więcej czy cokolwiek ale nie istotne. Jak można się obronic przed czymś takim? Była to około 1 minuta meczu biggrin.gif

2. Przy już zaawansowanej grze i rozbudowie i mojej i przeciwnika/ów w grze 1n1-4n4 zawsze gra kończy się tak samo. Wydaje mi się że mam już sporo wojska i go atakuje a się okazuje że on ma go jeszcze więcej i podczas bitwy albo mi wszystko pada albo gdy się wycofam dostaje szybką kontrę i gg. Dalczego tak jest. Może to sprawa mikro, wykorzystywania złych jednostek czy dlaczego? I jak mogę się nauczyć trzeźwego myślenia? Czy to przyjdzie razem z doświadczeniem (cchodzi o róże sztuczki) czy trzeba mieć poprostu "wrodzone". Na przykład kiedy zrobic blinka i gdzie, Gdzie postawic proxy pylona, kiedy zaatakować i przewidzieć co zrobi przeciwnik itd.

Kiedy oglądam mecze np naniwy (mojego idola pod wzdlędem sc2) za każdym razem inny opening, czy musze je znać wszystkie na pamięć czy można improwizowac? Często dostaje rusha od zerga calkiem spora grupka zerglingow to moji zealoci którzy się dłużej tworzą, wiecej kosztuja itp (poprostu jest ich mniej) nie dadzą sobie rady. A gdy zaatakuje terran fast marine/maruder to już nie ma o czym mówić mikro mnie zmiecie. Wracając do światowego poziomi (naniwa, nestea, sen ,mvp ......) nawet gdy jeden nie ma zbytnio wojska a drugi ma już kilka jednostek nigdy się nie atakują. Dajmy na to sytuacje gdy nani się rozbudowywuje rozpoczynając od forge a zerg ma juz z 8 zerglingow. Dlaczego go nie atakuje? Na necie byłby to rush i szybki lose.

saintsLeX
Wiadomość [#2]: 03.11.2011 o 00:28

Konto skasowane

Wszystko rozpoczyna sie od solidnego makro. Jezeli zamkniesz baze, tak ze tylko jeden zealota bedzie mogl stac w wyjsciu to zerglingi Ci nie wpadna do bazy tylko musisz nim kliknac "wstrzymaj pozycje" czy cos takiego. A na terrana to chyba dobrze jest grac fast sentry i force fielda ktore zamkna wejscie do bazy albo proxy rushesmiley.gif. przy takim poziomie rozgrywki powinno narazie wystarczyc. No i ogolnie powinienes caly czas prodokowac proby, no i dorabiac jak najszybciej armie wedlug schematow na repach smiley.gif. Obczaj sobie co sie gra na co i kontruj! Duzo scout i czill biggrin.gif

Dagaen
Wiadomość [#3]: 03.11.2011 o 07:00

Konto skasowane

Takie worker rushe powinieneś być w stanie pokonać zwykłym attack-move, bo zawsze masz wtedy więcej roboli. Odpowiedź na oba pytania brzmi MAKROtongue.gif

http://eu.battle.net/sc2/pl/profile/594275/1/Indolent/
i20918
Wiadomość [#4]: 03.11.2011 o 08:24

Konto skasowane

Koncentrowanie się na walce jest podstawowym błędem w bronzie, żeby wejść z brązu musisz robić 5 rzeczy:
1. Ciągle produkować proby
2. Dostawiać kolejne budynki(w tym stawiać kolejne ekspansje)
3. Ciągle produkować armię we wszystkich budynkach(i w miarę możliwości robić upy)
4. Dbać o zwiad( musisz wiedzieć co i kiedy przeciwnik stawia, jaka jest kompozycja jego armii oraz mieć 1-2 zwiadowców którzy ciągle sprawdzają różne lokacje przed ninja expansją)
5. Mniej więcej od mid gameu możesz spokojnie wysyłać armie na a-move(cały czas budując kolejne jednostki) bo i tak zasypiesz przeciwnika masą.
Od czasu do czasu będziesz przegrywał gry ale im lepiej i sprawniej będziesz wykonywał 5 powyższych punktów tym więcej zwycięstw będziesz odnosił, generalnie jak pisali wyżej makro, makro i jeszcze raz makro(a jak ci starczy apm to jednocześnie zwiad).
I jeszcze jedno. Jeśli grasz w ten sposób czas działa na twoją korzyść z dwóch powodów:
- Grasz Protosem
- Ludzie w niskich ligach nie potrafią macrować(i właśnie dla tego są w niskich ligach), najczęściej w mniejszym lub większym stopniu mają opracowane jakieś otwarcie lub cheesa jednak jeśli nie uda im się Cię wykończyć w early game to w mid lub late po nich przejedziesz.
Powodzenia

Idioci usiłują na ogół wyglądać inteligentnie, mało jest osób wystarczająco inteligentnych, aby mogły sobie pozwolić na wygląd idioty.
uszek
Wiadomość [#5]: 03.11.2011 o 09:06

Konto skasowane

A co myślicie np. o rozstawieniu observerów nad minerałami najlepiej wszystkimi? Widzę że koleś buduje nowego expa to szybko wysyłam wojsko i go niszcze zanim zdazy sie rozbudowac?

I jeszcze jedno, czy mam ulepszać bramę we wrota i nimi teleportować jednostki tam gdzie są potrzbene, a przykład w innej bazie gdy robi mi mały atak na mojego expa. Czy w brązie sie to nie oplaca i mam zwykłą bramą rekrutować tak żeby w kolejce było ich 5 cały czas?
I co myślicie o poczakowym stawianiu kuźni i potem działek fotonowyc na pochylnii zostawiając tylko jednokratkowe przejscie np dla zealota aby odeprzeć fast ataki? Potem drugi exp i zaawansowana budowa?

[Edycja uszek - 03.11.2011 o 09:28]

ac1d
Wiadomość [#6]: 03.11.2011 o 09:44

Konto skasowane

@up: budowanie obsow na kazda ekspansje mija sie z celem: wydasz duzo pieniedzy, i robotics caly czas bedzie zajety na cos, z czego tak na dobra sprawe nie skorzystasz. mozesz puscic probe na patrol po wszystkich expach, albo wynalezc halucynacje i raz na jakis czas przelatywac fenixem, albo cos w ten desen. z wysylaniem wojska w celu ubicia expa tez jest problem, bo mozesz liczyc na kontre, ktora cie zje. ale juz wyslanie malego oddzialu zealotow powinno zalatwic sprawe ;-)
w kolejce 5 caly czas?! czlowieku, NIGDY, ale to NIGDY tego nie rob - to sa pieniadze zamrozone, ktore ci nic nie pomoga! nie wydajesz ich na rozbudowe ekonomi, nie wydajesz ich na rozbudowe bazy, nie wydajesz ich na polepszenie techa, nie wydajesz ich na upgrady, tylko wydajesz je na cos, co BEDZIESZ MIAL ZA KILKA MINUT! jeszcze mozna dyskutowac o sensie wydawania takich pieniedzy na mothershipa czy carriera, ale mowimy o zealotach i stalkerach, czyli miesie armatnim! koniecznie upgraduj gatewaye w warpgaty! dzieki temu szybciej masz dostepne jednostki i nie musza one popindalac od bazy, tylko mozesz je warpowac od razu przy armii (stawiaj proxy pylony, korzystaj z warp prismow). to jest naprawde duza przewaga protossa, ze moze sobie na to pozwolic. i jesli masz kase, aby zakolejkowacp 5 zealotow, to zwarpuj jednego i postaw 2 dodatkowe gaty ;-)
jesli chodzi o opening forge -> X, to naprawde jest wykorzystywany w dwoch sytuacjach: albo robisz cannon rusha, albo grasz forge fast expo (i to fast expo w sensie stawiasz forge i cannon w naturalu, a nie w bazie, potem gate dla zealota, aby zamknac przejscie, i dopiero nexus, to jest zly pomysl). nie graj tak, ze stawiasz forge i sie wallujesz cannonami, bo wtedy przeciwnik wie, ze moze robic, co chce! moze wtedy od razu zaexpowac (a ty nie bedziesz mial jak tego skarcic, bo kase wydales na statyczna obrone w bazie, zamiast na wojsko), albo isc w techa (a ty nie bedziesz mial jak tego skarcic, bo kase wydales na statyczna obrone w bazie). i koniec koncow, przez chwile nie bedzie mogl do ciebie wejsc, ale pozniej albo ci przyjdzie jakims lepszym techem, albo cie przemacruje z palcem w nosie.

marcqk
Wiadomość [#7]: 03.11.2011 o 09:59

Konto skasowane

Sam od początku gram w złocie gdzie złoto z premiery to by obecny brąz mnie pojechał. Co do ulepszeń bram. Opłaca się je robić gdyż cd zmiejsza się o 10s. Czyli przeciętnie co piątą jednostke budujesz czasowo gratis. Ale jak zapomnisz to tracisz czas. Tak więc jest to bardzo użyteczna umiejętność ale wymaga uwagi. Powinieneś się jej nauczyć ale nic na siłę. Ważniejsza jest odpowiednia ilość budynków produkcyjnych, robotników, nowe expy, ciągłe budowanie niż to ulepszenie. (spotkałem się z platyną która grała bez tego ulepszenia)
Co do kolejkowania do 5 - NIE. Zamrażasz sobie kase - to dobre jedynie kiedy jest 200/200 i boisz się atakować a masz już X tyś zapasu. Normalnie z zapasem kasy stawiasz kolejne budynki produkcyjne a nie kolejkujesz po 5 jednostek. Myślę że 3 to max, optymalnie to 1 ale 2 nie jest złe szczegolnie ze nie czujesz się na siłach z ulepszeniem. Pewnie to wiesz ale możliwe że nie wnioskując po 1 poście. po 3 proby na każdy gaz, 20 (do 24) robotników na minerały i tak każdą bazę, a z jednej bazy protossem jesteś wstanie obsłużyć ok 4 budynków. Więc stawiasz na każdą aktywną bazę 4 bramy czy tam 3bramy i 1 robo/stargate
a nie 1-3 i kolejkujesz do 5. Jako że nie używasz tego ulepszenia nie wiem czy 5 bram byś naraz nie mógł obsłużyć.

Co do działek - działają odstraszająco i wprowadzają zamęt u przeciwnika który może się pogubić, ale to statyczna obrona będzie chciał Cię szybko pokonać to przejdzie przez działka i wybije proby bo ty same działka będziesz miał. Tak że działka spowalniają ciebie jak u studzą szybkie ataki przeciwnika ale on wie że nic mu nie zrobisz więc może się rozwinąc albo technologiznie albo ekonomicznie za tą kasę którą ty władowałeś w działka
Co do obsów na całej mapie - szkoda czasu lepiej colo buduj. Tzn obsy też są ważne ale istnieje coś takiego jak patrol i jak przewidujesz taką taktykę na niepozwalaniu stanania expów to starczy 1 obs który będzie pilnował na patrolu podstawowych expów a w te niestandardowe zawsze możesz zeta/probke posłać co pewien czas zeby sprawdzić. I zawsze staraj się miec obsa nad jego główną armią

[Edycja marcqk - 03.11.2011 o 10:03]

Takie małe sprostowanie do warpgate. Teoretycznie ja robie 80 limitu przeciwnik 100 tyle że mówimy o brązie gdzie ludzie o wielu rzeczach zapominają i może się skończyć tak że ja będę miał 80 a przeciwnik 70. Ciągłe budowanie wojka jest ważne i łatwiej to ogarnąć bez ulepszenia do warpgatów. Ale jak już czuję się na siłach to jasne że warto z powodów jakie wymienił autor poprzedniego posta

[Edycja marcqk - 03.11.2011 o 10:10]

i20918
Wiadomość [#8]: 03.11.2011 o 10:27

Konto skasowane

W brązie(w silver już nie za bardzo) możesz postawić więcej niż 4 budynki produkcyjne na bazę, gdyż pozwala to opanować ewentualne nadwyżki wynikające z słabego makro. Jest to korzystniejsze niż posiadanie dużych nadwyżek. Jednocześnie trzeba mieć świadomość że jest to rozwiązanie doraźne i w miarę poprawiania się macro(np rzadziej będziesz zapominał o budowaniu armii) iść w stronę optymalnej ilości budynków w każdej bazie. W stosowaniu tego trzeba też zachować umiar bo jak przesadzisz(np masz jedną bazę i 8 baraków) to sam koszt nadmiarowych budynków zaszkodzi ci bardziej niż ich zbyt mała ilość.

Idioci usiłują na ogół wyglądać inteligentnie, mało jest osób wystarczająco inteligentnych, aby mogły sobie pozwolić na wygląd idioty.
Dreathan
Wiadomość [#9]: 03.11.2011 o 11:56

Konto skasowane

albo podaj swoj bnet namiar, to moze ktos Ci pokaze w grze jakies tricki:P

uszek
Wiadomość [#10]: 03.11.2011 o 20:59

Konto skasowane

Dzisiaj na meczu 1on1 (przegranym) zrobiłem taktyke w sumie polaczona bo przy poczatkowym scoucie postawiłem pylon na skraju urwiska na którym była baza wroga przez ten czas technologia jechała do dark templarow. Zrespiłem zestaw w jego bazie narobiłem troche szkód (robotnicy i queen padli). Lecz przez ten czas on w drugiej bazie robił aira a mianowicie mutaliski. Potem walnal sobie wykrywacza własnie w tej bazie i taktyka poszłaaaaa. Jak można się domyślić, kilku marych stalkerów czy zealotów nie oprze się kilkunastu mutaliskom więc prosty lose. Próbowałem oprzeć się jeszcze budując szybko stargate i feniksy ale to już byłó za późno gdyz ekonomia była pod templariuszy.

Czy można jakoś uniknąć takich sytuacji? Czy widzicie błąd w tej taktyce? Jeśli chcecie jeszcze wiedzieć coś o tym meczu proszę pisać.

P.S : i tak z ciekawości.a) Co się dzieje jak się ma 100 miejsce w brązie i się nadal przegrywa.
b) gdy ma się pierwsze mijesce w ktorejś lidze i dalej wygrywa? Ile trzba wygrywać aby awansować? W Brązie na 3on3 mam chyb a 10 miejsce i czy droga stoi do srebra otworem czy pomęcze się z miesiąc nawet wygrywając?

[Edycja uszek - 03.11.2011 o 21:32]

i20918
Wiadomość [#11]: 03.11.2011 o 22:56

Konto skasowane

uszek napisał
Dzisiaj na meczu 1on1 (przegranym) zrobiłem taktyke w sumie polaczona bo przy poczatkowym scoucie postawiłem pylon na skraju urwiska na którym była baza wroga przez ten czas technologia jechała do dark templarow. Zrespiłem zestaw w jego bazie narobiłem troche szkód (robotnicy i queen padli). Lecz przez ten czas on w drugiej bazie robił aira a mianowicie mutaliski. Potem walnal sobie wykrywacza własnie w tej bazie i taktyka poszłaaaaa. Jak można się domyślić, kilku marych stalkerów czy zealotów nie oprze się kilkunastu mutaliskom więc prosty lose. Próbowałem oprzeć się jeszcze budując szybko stargate i feniksy ale to już byłó za późno gdyz ekonomia była pod templariuszy.

Czy można jakoś uniknąć takich sytuacji? Czy widzicie błąd w tej taktyce? Jeśli chcecie jeszcze wiedzieć coś o tym meczu proszę pisać.

P.S : i tak z ciekawości.a) Co się dzieje jak się ma 100 miejsce w brązie i się nadal przegrywa.
b) gdy ma się pierwsze mijesce w ktorejś lidze i dalej wygrywa? Ile trzba wygrywać aby awansować? W Brązie na 3on3 mam chyb a 10 miejsce i czy droga stoi do srebra otworem czy pomęcze się z miesiąc nawet wygrywając?

[Edycja uszek - 03.11.2011 o 21:32]

Może byś replay dał to ci ludzie podpowiedzą nad czym powinieneś popracować.
Swoją drogą zastanawia mnie ten stargate jak masz dostęp do archonów.
Zagadaj do mnie jak będę w grze(bywam wieczorami i w weekendy) Sebastian 156, mogę cię do srebra podszkolić.

ShadowDancer
Wiadomość [#12]: 03.11.2011 o 23:01

Konto skasowane

Tak, widzimy. Mogłeś wrócić do bazy, zmienić dt w archony i gościa wymieść. Generalnie błąd był taki, że nie wyscoutowałeś spire, więc nie wiedziałeś, że muty idą.

Poza tym pewnie to co zwykle w brązie, czyli za mało robotników, tragiczne macro.

ONLY ROCK'N'ROLL
No co się gapisz? Fajnej sygnatury nie widziałeś?

Piszę poprawnie po polsku i Zanim napiszesz
Project Hybrid : The First Recon (RPG/survival, download ).

Nie ma to jak dźwięk wystrzału działa oblężniczego, pod warunkiem, że strzelają nasi smiley.gif
Ziemson
Wiadomość [#13]: 09.11.2011 o 22:11

Konto skasowane

1. cały czas rob robotnikow we wczesnej fazie gry i w srodkowej. twoj cc/nexus/hatchery powinny zawsze miec 1 robotnika w kolejce
2. kiedy tylko masz przewage nad przeciwnikiem, rob expa (ekspansje, dodatkowa baze z mineralami)
3. wiadomo, hotkeyuj budynki, armie, patrz sie na minimape,
4. scoutuj.

[Edycja Ziemson - 09.11.2011 o 22:12]

REKLAMA
Strona 1 z 1.
Idź do strony :

Odpowiedź

Skocz do :