Dziś jest: Piątek, 20 października 2017, godzina 05:24
zaloguj się :

Odpowiedź

Temat: [D] Elementarz dla zergów

Niedbal
Wiadomość [#1]: 28.09.2011 o 22:13

Witam , nazywam się Patryk ,KingOfLings" i od października ubiegłego roku gram w sc2. Jestem 1000pkt. master Zergiem http://eu.battle.net/s(...)OfLings/

UWAGA - ten tekst pisze głownie do zergow, słabszych ode mnie, raczej w gorszej lidze niż master.

Ostatnio dużo myślałem co zrobić aby stać się lepszy - chłonąłem godzinami streamy Phoenixa , Catz'a, Destiniego oraz sporadycznie Idry. Każdy z tych graczy ma osobny styl gry - Phoenix gra głownie mass ling baneling muta z zajebista kontrola na wszystko, Catz - moj ulubieniec - gra wszechstronne taktyki łacznie z zergowskimi cheesami, Destiny gra solidne buildy, a Idra gra jak robot.

Na początku obejrzałem 20 ostatnich swoich porażek - zwracałem głownie uwagę na creepa, larve , ilość expowania, dronowania.
Po obejrzeniu tych repkow, naszła mnie myśl, ze popełniam tyle błedow, ze nie mam pojęcia co robię w masterze. Pomyłki te wynikały głównie z słabej pamięci do podstawowych spraw typu larva. Usiadłem z popcornem do streamów i to co łączy tych graczy , to oprócz MULTITASKING :

1.kazdy z tych graczy nie pozostawia na quennach wiecej niz 5 energii, ogarniecie robienia larvy to najwazniejsza rzecz, jeden queen wiecej na creep spread to koszt 150 mineralow, a oprocz szybszego przemieszczania sie jednostek dostajemy dobra wizje co sie dzieje na mapie.

No dobra , ale dlaczemu to jest takie trudne?

Odpowiedz jest bardzo prosta - W opcjach sc2 jest cos takiego jak kamera bazy - po nacisnieciu tego guzika obraz odrazu przenosi nas do hatchery i tak po koleji - dzieki temu ze mam to ustawione na alt obskakuje hatchery w 2sec.

2. kolejna rzecz - kazdy z tych graczy stawia na macro. Nie rozumialem tego , ze granie Zergiem polega na tym, aby doprowadzic swoje macro do takiego stopnia aby miec duza przewage nad przeciwnikiem. granie zergiem łaczy sie z gra DEFENSYWNA.

3.Kolejna rzecz - zaden z tych graczy (no poza Catzem) nie cheesuje. Chees z hatchery to swoisty all-in, niestety jest bardzo popularny na eu serv. dzieki czemu wiekszosc protossow nauczyla sie juz na to grac.
NIE CHEESUJ - bedziesz lepszym graczem.

4.Kolejna rzecz - zauwazylem ze kazdy gracz w early i mid game, przy kazdej produkcji jednostek walczacych robi tez pare dron - to robi roznice.
ROBISZ 10 lingow? ZROB JESZCZE 2 drony

5.Kolejna sprawa - Nie ma nic wkurzajacego niz tosski cannon rush , za naturalem. a kontra jest taka prosta... drugi overlord wyslany prosto na mineral line w naturalu i widzimy wszystko... a to bylo takie trudne.

6. No i w koncu expowanie - zerg widzacy expujacego tossa stawia 3 expa, itd.

7.Na koniec chyba najbardziej wazna rzecz dotyczaca kazdej z ras - SCOUT. SC2 to gra informacji, na wszystko jest kontra...lecz niestety czasem na wyprodukowanie danej jednostki jest juz po prostu za pozno.
zergi posiadaja mnostwo opcji scoutu - speed ling, ol, os. . . ba nawet drona wysłana w mineral line przeciwnika przejdzie przez zealota tossa ;)

8. Wyrob nawyk patrzenia na minimape, o mineralach i supply juz nie wspiminajac. W starcrafcie na ekranie dwa najwazniejsze miejsca to lewy dolny rog i prawy gorny. To co sie dzieje na srodku jest mniej istotne. Topowi gracze nie odrywaja od nich wzroku.

A poza tym - nie przejmuj sie jezeli przegrasz . Obejrzyj repka i zobacz co zle zrobiles. a jezeli przegrasz na cheesa/all ina - nawyzywaj przeciwnika od no skilly ;)

Teraz wystaczy wlaczyc gre i skupic sie na :

DRONUJ CREEPUJ LARVUJ EXPUJ

Probujac wcielic wyzej wymienione wnioski w zycie widze roznice. Nie wiem , czy po prostu mam farta, czy rzeczywiscie ,,przyskilowalem" ale ostatnie wyniki bardzo mnie satysfakcjonuja :

http://imageshack.us/p(...)502.jpg/

oczywiscie , wiem, ze to wszystko co napisalem to ELEMENTARZ, ale mam nadzieje, ze komus sie przyda. a tak jakos naszlo mnie na refleksje dot. gry .. : P

[Edycja Niedbal - 28.09.2011 o 23:34]

PM Email
ShadowDancer
Wiadomość [#2]: 28.09.2011 o 22:31

Ravager

Cóż, nic odkrywczego nie wymyśliłeś ;)
Bardziej mi (jako gorszemu od ciebie zergowi) przydały by mi się konkretne sposoby na konkretne zagrania (np. jak rozbić deatchball, jak radzić sobie z dropami i ballem marines i tanków itp itd).

ONLY ROCK'N'ROLL
No co się gapisz? Fajnej sygnatury nie widziałeś?

Piszę poprawnie po polsku i Zanim napiszesz
Project Hybrid : The First Recon (RPG/survival, download ).

Nie ma to jak dźwięk wystrzału działa oblężniczego, pod warunkiem, że strzelają nasi smiley.gif
PM Email
Dagaen
Wiadomość [#3]: 28.09.2011 o 22:56

Fjnie, że lepszy gracz chce nam pomócbiggrin.gif Wszystkie te punkty niby oczywiste, tylko cholera, apmu mi na to nie starczatongue.gif

Ja mam metodę, którą polecam każdemu - otóż po każdej grze zapiszcie sobie powód przegranej. Jak nie wiecie - sprawcie repka. Ja np. notowałem sobie "za mało jednostek", "kompozycja", "za szybki tech", "zła decyzja o ataku" , "micro" itd. Generalnie po kilkunastu grach zaczęło się okazywać, że 90% moich porażek związanych jest ze scoutingiem. I teraz już wiem nad czym powinienem pracować.

Aha, miły koleś z BN polecił mi ten poradnik do ZvZ:

http://raa-media.nl/blog/starcraft2/zvz-alpha-omega - polecam, bo bardzo ładnie jest wszystko opisane. Na dole są linki do pozostałych zergowych MUsmiley.gif

[Edycja Dagaen - 28.09.2011 o 22:58]

http://eu.battle.net/sc2/pl/profile/594275/1/Indolent/
PM Email
Niedbal
Wiadomość [#4]: 28.09.2011 o 23:32

w sumie bardzo chetnie odpowiem na kazde pytanie

jezeli chodzi o death balla - to najlepsza (wedlug mnie) metoda jest baneling drop smiley.gif. robisz ulepszenie do szybkosci dla overlordow i aby moc tam ladowac jednostki, z 40 banelingow (po 4 na ova) dosyc sporo lingow na ziemi (zeby toss skupil sile ognia na nich), lecisz taka chmara ovow i wypuszczasz to na death balla ktory znika w 3 sec smiley.gif

Jezeli chodzi o dropy - ide o zaklad , ze twoje overlordy sa zebrane ,, w kupie " w jednym miejscu - duzy blad!! rozstaw je na obrzezach twoich baz, aby miec okolo 5-8 sec (tyle trwa wyladowanie) na reakcje!! przesuniecie jednostek itp.

ball rinsow i tankow - tutaj lubie grac speedling muta bane. No dobra niby proste, ale bardzo wazny wybor miejsca walki - musi to byc miejsce gdzie mozna okrazyc przeciwnika, czyli zrobic tzw. flanke.

jest jeszcze jeden punkt ktory musze dodac :

8. Wyrob nawyk patrzenia na minimape, o mineralach i supply juz nie wspiminajac. W starcrafcie na ekranie dwa najwazniejsze miejsca to lewy dolny rog i prawy gorny. To co sie dzieje na srodku jest mniej istotne. Topowi gracze nie odrywaja od nich wzroku.

pozdrawiam

PM Email
ac1d
Wiadomość [#5]: 29.09.2011 o 09:46

Niedbal napisał
jezeli chodzi o death balla - to najlepsza (wedlug mnie) metoda jest baneling drop smiley.gif. robisz ulepszenie do szybkosci dla overlordow i aby moc tam ladowac jednostki, z 40 banelingow (po 4 na ova) dosyc sporo lingow na ziemi (zeby toss skupil sile ognia na nich), lecisz taka chmara ovow i wypuszczasz to na death balla ktory znika w 3 sec smiley.gif

to jest zergowski strat, ktory sprawia mi najwiecej klopotow. generalnie toss nie ma dobrej odpowiedzi na to, a przynajmniej nie mial przed patchem. jesli nie otwieral stargatem, to banedropy wchodzily jak w maslo, nawet podzielenie swojej armii FFami niewiele dawalo, blink byl "z du*y", bo albo zostawalo sie z samymi stalkerami (na speedlingi -.-), albo, jesli drop byl opozniony, to i tak wpierw ladowal fungal na blinkery. po patchu ponoc jest tak, ze nie mozna wypakowac jednostek nad zajetym przez inne jednostki obszarem, tak wiec przypuszczam, ze oFFanie calego balla moze go uratowac przed banedropem, jednak jestem w trakcie przeprowadzki i nie mialem jeszcze okazji tego sprawdzic.

PM Email
Marksman
Wiadomość [#6]: 29.09.2011 o 15:12

Zamiast lingów polecałbym roache razem z bane dropami, ponieważ splash dmg colosów zjada lingi. Dołożyłbym do nich także infestory aby jednostki przeciwnika nie uciekły przed mimo upgradu do prędkości i tak wolnym overlordami.

PM Email
Szkodnix
Wiadomość [#7]: 29.09.2011 o 17:24

Rządca Szczepu

Sam poradnik bardzo fajny - sam będę musiał pomyśleć nad tym wszystkim, co napisałeś.

Tylko mam taką sugestię: skoro masz obecnie tzw. faze na uczenie noobków itd. to polecam przy okazji pomyśleć nad dołączeniem do grona trenerów PTH - zapewne tam też przydadzą się Twoje rady.

PM Email
ValHeru
Wiadomość [#8]: 29.09.2011 o 18:25

Szkodnix napisał
Sam poradnik bardzo fajny - sam będę musiał pomyśleć nad tym wszystkim, co napisałeś.

Tylko mam taką sugestię: skoro masz obecnie tzw. faze na uczenie noobków itd. to polecam przy okazji pomyśleć nad dołączeniem do grona trenerów PTH - zapewne tam też przydadzą się Twoje rady.

A to jest bardzo dobry pomysł bo jedyny zergowy trener jest tam oblegany i nie ma już miejsc smiley.gif

PM Email
Niedbal
Wiadomość [#9]: 29.09.2011 o 18:31

Pomyśle nad tym PTH. Swoja droga taka mała reklama mojego klanu sc2 ADVERSA YBS strona ybs2.pl zapraszam smiley.gif

PM Email
ShadowDancer
Wiadomość [#10]: 29.09.2011 o 20:47

Ravager

Niedbal napisał
jezeli chodzi o death balla - to najlepsza (wedlug mnie) metoda jest baneling drop

Nie próbowałem po pathu, ale słyszałem, że to zablokowali - co radzisz oprócz?

Niedbal napisał
Jezeli chodzi o dropy (...)

Nie mam problemów z wykryciem dropa, tylko zareagowaniem. Chodziło mi o to, jak najmniejszym kosztem (supply) nie pozwolić tym 16 marines posiekać dronów. Infestor?

Niedbal napisał
ball rinsow i tankow

Źle się wyraziłem, chodziło mi o sytuacje, kiedy jest sobie ball marines i tanki rozstawione przez pół mapy (ale nie razem, tylko co kawałek).

ONLY ROCK'N'ROLL
No co się gapisz? Fajnej sygnatury nie widziałeś?

Piszę poprawnie po polsku i Zanim napiszesz
Project Hybrid : The First Recon (RPG/survival, download ).

Nie ma to jak dźwięk wystrzału działa oblężniczego, pod warunkiem, że strzelają nasi smiley.gif
PM Email
zbigr
Wiadomość [#11]: 30.09.2011 o 07:44

Shadowek
Nie przynudzaj!!!! kontry na to są ogólnie znane przecież koleś nie wymyśli jakiś kosmicznych rewolucyjnych zagrań.
Multitasking, napierdalanie w klawe obecność w każdym miejscu mapy jednocześnie to jest to nad czym musisz pracować.
Dla mnie napisał jedną ważną rzecz o której niby wiem ale ciągle zapominam scauting, scauting scauting!!!!
i ciągła obserwacja minimapy.

PM Email
ac1d
Wiadomość [#12]: 30.09.2011 o 09:33

ShadowDancer napisał
Niedbal napisał
Jezeli chodzi o dropy (...)

Nie mam problemów z wykryciem dropa, tylko zareagowaniem. Chodziło mi o to, jak najmniejszym kosztem (supply) nie pozwolić tym 16 marines posiekać dronów. Infestor?

tak z glupia franc: moze zakopac 2-3 banele ZA minsami, zeby je zdetonowac, jak rinsy siada? przeszloby cos takiego? potluczony.gif

PM Email
i20918
Wiadomość [#13]: 30.09.2011 o 11:16

ac1d napisał
tak z glupia franc: moze zakopac 2-3 banele ZA minsami, zeby je zdetonowac, jak rinsy siada? przeszloby cos takiego? potluczony.gif

W mainie i naturalu trzeba by to pod overami chyba ukryć bo na skanie T zobaczy(co samo w sobie też może działać na korzyść Z).
Edit Post poniżej. Coś ci się chyba pomyliło, nikomu nic nie nawrzucałem. Zanim komuś coś zarzucisz to się najpierw trzy razy zastanów czy po właściwej osobie jedziesz(No chyba że to nie do mnie, ale wtedy by jakiś cytat albo chociaż nick podać wypadało).

[Edycja i20918 - 30.09.2011 o 13:11]

Idioci usiłują na ogół wyglądać inteligentnie, mało jest osób wystarczająco inteligentnych, aby mogły sobie pozwolić na wygląd idioty.
PM Email
elkho
Wiadomość [#14]: 30.09.2011 o 12:26

Acha, więc to ty mi wczoraj nawrzucałeś gdy zrobiłem 6pool na xelnaga. Nie grywam zergiem w ogóle, więc sobie dla jaj tak zagrałem, a ty się tak spieniasz. Manner up zioooom.

[Edycja elkho - 30.09.2011 o 12:27]

PM Email
REKLAMA
Strona 1 z 1.
Idź do strony :

Odpowiedź

Skocz do :