Dziś jest: Wtorek, 21 maja 2019, godzina 14:48
zaloguj się :
FORUM Battlenet.pl FORUM Forum StarCraft 2 Poradniki i Strategie Replaye początkujących - czyli co powinienem poprawić

Odpowiedź

Temat: Replaye początkujących - czyli co powinienem poprawić

Pierwsza     <<   <   ... | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ...  >   >>     Ostatnia
Asmodan
Wiadomość [#121]: 18.08.2011 o 19:49

Konto skasowane

//przeniesione:

skyline85 napisał
Witam,

Ja (Horyzont - protos) gram z kumplem (Grzechx - terran) 2vs2, ale nie zawsze wychodzi :|.
http://www.speedshare.org/d(...)AA90C211

Proszę o analizę co robimy źle i jak możemy usprawnić walkę.
Jesteśmy nooby, także jak najwięcej cennych uwag..

[Edycja skyline85 - 18.08.2011 o 19:08]

[Edycja skyline85 - 18.08.2011 o 19:10]

Krogulec00
Wiadomość [#122]: 18.08.2011 o 20:10

Konto skasowane

uffff udało mi się obejrzeć do końca, oto i wasze błędy:

- terran zaczyna wall mając 6 scv
- nie robi sie walla na toss/terran (chyba ze idzie early push, a wy techujecie)
- pierwszy scout w 8 min
- 4 sondy w 11 min
- jeden robi voidy, drugi wszystkiego po trochu
- 13:50 pierwszy harras z waszej strony (bardziej scout)
- battlecruiser z jednej bazy
- 27 min i starcie (wasze) 7 voidow na 14 stalkow + 2-3 sentry z shieldem
- 43 min yamato w reapera
- 51 min (wasze) 2 batki + gromada zetow na kupe stalkow, collosy i vikingi z marinami
- generalnie w druzynowkach nie robi sie cannonow, chyba ze idzie jakis very early push (tez tylko na niektorych mapach)
- jak robisz cannony to nie masz na wojsko
- za malo zbieraczy, docelowo robi sie 26 na baze, trzy obsadzone expy to pelnia szczescia (78 probek)

Ogólnie jeżeli znacie podstawy, to wypadałoby się nauczyć ktora jednostka co kontruje, zeby nie bylo takich cyrkow jak te wspomniane wyzej.
Podstawa w tej grze jest scout, jak robicie sobie byle jakie jednostki i co gorsza nie wiecie co robi wrog to jestescie bardzo blisko konca potyczki.
Jako ze duzo ludzi poleca teamliquid.net to ja rowniez nie bede wyskakiwal z czyms nowym, jest tam masa dobrych buildow i wskazowek.

skyline85
Wiadomość [#123]: 18.08.2011 o 20:38

Konto skasowane

Dzięki za poświęcenie i celne uwagi smiley.gif Napewno je przeanalizujemy smiley.gif
Szacunek za wytrwałość ;)

I jeszcze takie pytanko.. Jak się robi patrolowanie po kwadracie?
Chodzi mi o ustawianie ścieżki, tak żeby coś chodziło nie po linii prostej, ale w kwadracie.. Widziałem na pewnych powtórkach, że niektórzy gracze tak robią, zaznaczając te zielone punkciki w kwadrat..

[Edycja skyline85 - 18.08.2011 o 20:47]

Asmodan
Wiadomość [#124]: 18.08.2011 o 20:42

Konto skasowane

Protoss:
- kolejków do max 2 robotników jak masz surowce, zebyś nie miał 1-2 sekundowych przerw w produkcji
- pierwszy pylon stawia się na 9 supply, jest wtedy 1 worker więcej i max 1 s przerwa zanim pylon się zrobi i możesz leciec następnych workerów - kolejkujesz wtedy 2 i dajesz chrono na nexusa
- gateway stawia się na 12/13 supply
- gaz stawia się zazwyczaj tak po połowie budowy gate'a (zależy od buildu - jeżeli ostro zamierzacie iść w sentry to można wcześniej, jeśli zealot to później, stalker mniej więcej w tym czasie, imo) - polecam popatrzeć na build ordery do do openingów
- nie gromadzi się surowców w early game tak, żeby mieć ponad 200, no chyba, że ekspujesz - w chwili kiedy to zauważyłem (3:10) mogłeś walnąć 2 proby do produkcji i pylona, a potem zaraz 2 gate/forge czy co tam chcecie
- nie przestawaj robić robotników! póki nie masz 2 gazów po 3 robotników na każdym i minimum 2 robotników na każdym złożu minerałów, unikaj za wszelką cenę rezygnowania z produkcji robotników! Więcej robotników - więcej kasy - więcej rzeczy.
- jak masz surowce i widzisz, że kończy Ci się budowa Cybernetics Core to od razu warp gate research + chrono na to (jeżeli zbierasz na szybkie chrono)
- jak robisz gate'a to albo od razu wypuszczasz zealota albo od razu po skonczeniu cybernetics wypuszczasz stalkera
- po co Ci cannony w bazie? można postawić jeden za minerałami, albo jeden za wall-inem jeśli boicie sie, że przyleci wam jaki drop czy np. muty (ewentualnie więcej jak jest później w grze), ale ogólnie lepiej bronić się jednostkami (2 stalkery zamiast tych 2 armatek byłyby lepsze, bo możesz je ruszyć)
- jak idziesz w stargate to radziłbym mimo wszystko na wszelki wypadek robić warp gate research plus mieć 2 w pełni wydobywające gazy zanim postawisz starport plus mimo tego mieć z 2-3 gate'y, zeby w razie czego móc wypluć jakąś armię naziemną do obrony. Poza tym, na przeciwników gdzie jest terran i protoss raczej się za bardzo w stargate nie idzie, bo zarówno phoenixy jak i void ray'e są zjadane na śniadanie przez mariny w większych ilościach, a protoss zazwyczaj ma do asysty parę stalkerów
- właśnie - na 16 powinien być pylon, żeby uniknąć blocka - a tak Twój Void Ray się zablokował i czekał
- nie stawia się photon cannonów w bazie
- jak idziesz w stargate to nie idziesz z jednej bazy od razu w robo, bo tego nie udźwigniesz, poza tym nie idzesz robo bez gate'a. Inaczej - jak idziesz stargate to w domyśle chcesz w miarę szybko zaatakować (najczęściej robi się dwa voidy plus dosyła do nich jak lecą 2 phoenixy, lub 1 void 2 phoenixy - ale to głównie na zerga), robo możesz postawić jeśli chcesz od razu mieć obserwera i polecieć nim do bazy
- z reguły najpierw idzie się w upgrade do atakusmiley.gif
- 2 stargate z jednej bazy... nie wiem czy to taki dobry pomysł
- 8 minuta i mnóstwo kasy na koncie - trzeba było się zmusić i postawic 2-3 gate'y i robić zealoty. Wtedy void ray by się usadził w razie ataku z tyłu podczas gdy zealoty by atakowały z przodu i blokowały dostęp do voida (jak już, choć ogólnie nie jest to dobra taktyka)
- jak już wlatujesz obserwerem do bazy przeciwnika to go tam trzymaj i pilnuj np. tego co robi (w sensie co za jednostki tworzy), czy czasem nie zbiera się do ataku, etc.
- w momencie jak Twój obserwer był w bazie powinieneś zescautować, że terran ma sporo marinów i od razu iść w gate'y, plus widząc, że przeciwnicy nie kwapią się do ataku stawiać drugą bazę - to akurat obaj powinniście na tym etapie zrobić, plus - widząc ilość marinów powinienes z miejsca dać sobie spokój z voidami i techować do ht albo colo
- stał Ci nieczynny probe przy pylonie
- obserwer partol miedzy waszymi bazami - tak się nie robi

Terran:
- nie przestawać robić robotników w tak wczesnej fazie gry! (główne zastrzeżenie)
- gracie na protoss/terran - nie róbcie tak szybko wall-ina jak na 6-poola (o ile w ogóle chcecie go robić)
- pierwszy supply depot stawia sie na 9/10 supply u terrana
- jak chcecie iść early pressure z raxów to i tak poniżej tego 9/11 sup depota ich nie stawiajcie, bo będziecie mieli na tyle mało minerałów, że nie wyrobicie z produkcją.
- dużo wcześniej orbital command (najlepiej zgrać to tak, żeby góra po skończeniu baraków zrobić 1-2 scv i od razu walić orbitala i mule'a jak skończy się budować
- nie gromadzić kasy, kasa jest od tego, żeby ją wydawać, albo ewentualnie na coś konkretnego zbierać
- około 4 minuty terran powinien dawno mieć już gaz + tech lab na barrackach plus powoli brać się za stima
- 5-6 minuta i zero tech laba, zero gazu to grzech, w tym czasie zdaje się powinieneś już powoli zabierać się za factory
- zły missle turret placement - przed czym on miał niby bronić? Albo stawiasz obok walla dla detekcji, albo w minerałach jak grasz na zerga, albo w takim miejscu, żeby ewentualnie wyłączać dropy
- jak się bawić w cloak banshee to musisz to zrobić dużo wcześniej
- wygląda, jakby terran grał lepiej, ale grał gorzej - nie robił praktycznie robotników, miał bardzo słabą saturację minerałów, więc też mało co robił, stąd mało podpunktów do napisania

OBAJ:
- zero scoutu
- gromadzenie surowców
- nie ekspujecie (nie robicie drugich baz)
- 10 minuta - przeciwnik ma około 30 jednostek, wy macie 10, w tym voidy, które zostaną zjedzone przez mariny i marinów, które przy zealotach i stalkerach i marinach przeciwnika i to jeszcze bez przewagi liczebnej i stima niewiele zrobią

W 12 minucie przestałem oglądać. Przeanalizujcie to co napisałem i poprawcie early game. SKupcie się na macro (zarządzaniu surowcami) oraz na build orderach, a dopiero potem na walce. Jak chcecie to napiszcie do mnie na gadu (6724238) to was trochę podszkolę.

[Edycja Asmodan - 18.08.2011 o 20:46]

skyline85
Wiadomość [#125]: 18.08.2011 o 21:00

Konto skasowane

Natomiast ta analiza mnie zniszczyła.. Zabieramy się za analizę każdej uwagi smiley.gif
Napewno odezwiemy się na gg, może będzie okazja na jakieś 3vs3? ;)

A jeszcze, co z tym:

I jeszcze takie pytanko.. Jak się robi patrolowanie po kwadracie? Chodzi mi o ustawianie ścieżki, tak żeby coś chodziło nie po linii prostej, ale w kwadracie.. Widziałem na pewnych powtórkach, że niektórzy gracze tak robią, zaznaczając te zielone punkciki w kwadrat..

[Edycja skyline85 - 18.08.2011 o 21:01]

Asmodan
Wiadomość [#126]: 18.08.2011 o 21:01

Konto skasowane

Napiszcie to się dogadamysmiley.gif Czasem nie z shiftem?

[Edycja Asmodan - 18.08.2011 o 21:03]

Rapheal
Wiadomość [#127]: 18.08.2011 o 21:53

Konto skasowane

http://www.speedyshare.com/files/29928314/zerg2_lost.SC2Replay

co ja kurde robię źle? poza małym failem w pierwszym starciu, może immortale ale wątpie żeby znacząco poprawiły sytuację.

Sulphuriell
Wiadomość [#128]: 18.08.2011 o 22:19

Konto skasowane

Nie zrobiłeś transferu dron do naturala, w efekcie bardzo słabo wykorzystałeś fakt wczesnego expa.

Zbyt biernie grałeś i dałeś tossowi czas na zrobienie sporej liczby colo, a potem się spóźniłeś z Corruptorami.

Co to za świat, że już nawet sku rwysyństwo nie popłaca?
Rapheal
Wiadomość [#129]: 18.08.2011 o 22:36

Konto skasowane

ja grałem tossem, przegrałem to...

kendex
Wiadomość [#130]: 19.08.2011 o 21:39

Konto skasowane

To teraz ja pokażę co jest nie tak ze mna? Bo non stop dostaje w !!!!
1szy rep
http://replayfu.com/download/cHx6Dq
2gi rep
http://replayfu.com/download/X5dDsr

Dreathan
Wiadomość [#131]: 19.08.2011 o 22:37

Konto skasowane

Obejrzalem 1 replay.

Po pierwsze. musisz CIAGLE produkowac probki. Nie kolejkuj ich. Moze co najwyzej 2.
Po drugie pylon stawiasz 9/10 odrazu jak masz 100 mineralow
Gateway ( brama) stawiasz na 12/13 ( zalezy jak crhonoboosta uzywales) niby trafiles w 12, ale miales wtedy 200 mineralow. o 50 za duzo. Czyli albo nie budowales wtedy probe ( a jak tak, to za pozno zaczalas stawiac brame)
po trzecie. po co robiles upgreade do zealotow, skoro zadnego nie miales?

Dalej nie ogladalem :P

nabonid
Wiadomość [#132]: 20.08.2011 o 18:00

Konto skasowane

Kendrex terran zniszczyl ci ekonomie banshee rushem. Nie miales sie czym bronic bo zamiast robo na 1 bazie i zrobic observera, postawiles fleet becon! Stawia sie budynki w jakims celu a nie po to by staly. Nawet majac becon pierwsze carriery byly prawie w 30 minucie. Skoro terranie na poczatku nie atakowali to stawiaj ekspa. W 10 minucie to ty na 2 bazach powinienes siedziec. Budynki stawiasz pod rampa/ klifem i to doslownie wszystkie. W ten sposob terek moze ci rozstrzelac wszystko tankami. Przeczytaj ten dlugi tekst Asmodana powyzej. Wszystkie jego uwagi dotycza tez ciebie bo robisz te same bledy.

Sulphuriell
Wiadomość [#133]: 20.08.2011 o 22:15

Konto skasowane

Rapheal napisał
ja grałem tossem, przegrałem to...

No to trza było atakować wcześniej, więcej expować itd. Weź sobie popatrz na to, co robił twój przeciwnik. Robił pełno błędów, ale jednak te wszystkie expy zakładał. Kampienie w SC2 nie popłaca, chyba, że ma się rewelacyjnie obkminione macro i timingi zakładania kolejnych baz itd. Taka pasywna gra wymaga olbrzymiej wiedzy, lepiej atakować.

Co to za świat, że już nawet sku rwysyństwo nie popłaca?
ZeeTox
Wiadomość [#134]: 21.08.2011 o 01:26

Konto skasowane

Tylko jak się atakuje trzeba też pamiętać o makro i scoucie, żeby nie puścić 10stalkerów, kilku sentry i zelotów na 20marines i 10 marauderów przykładowo. A po przegranej walce mieć 2k nadwyżek i 0 armii, bo się nie wie co to multitasking :P

ShadowDancer
Wiadomość [#135]: 21.08.2011 o 23:28

Konto skasowane

ZeeTox napisał
żeby nie puścić 10stalkerów, kilku sentry i zelotów na 20marines i 10 marauderów

Zakładając, że ilość sentry >3/4 i mają pełną ene (no i masz w miarę choke point), to spokojnie do wymicrowania ;)

ONLY ROCK'N'ROLL
No co się gapisz? Fajnej sygnatury nie widziałeś?

Piszę poprawnie po polsku i Zanim napiszesz
Project Hybrid : The First Recon (RPG/survival, download ).

Nie ma to jak dźwięk wystrzału działa oblężniczego, pod warunkiem, że strzelają nasi smiley.gif
maniek92sw
Wiadomość [#136]: 29.08.2011 o 16:31

Konto skasowane

http://www.przeklej.pl/plik/me-vs-master-sc2replay-002cbi7gr2mv

TvZ

Ja gralem tak świetnie Terranem czy w Master 1v1 zdarzają się takie nooby? yabol.gif

Aha, i czego mnie nie atakowal przy rushu i po nim?

[Edycja maniek92sw - 29.08.2011 o 16:35]

Success is my only mothafuckin option!
chumanista
Wiadomość [#137]: 20.10.2011 o 20:10

Konto skasowane

Witam, tutaj jest mój dzisiejszy meczyk KLIK.
Toss vs Toss. Mój nick ChusY, oczywiście przegrana ;). Wbiły do mnie carrierki, przypuszczam, że jakbym we wczesnym stadium gry nacierał na Niego cały czas to może coś by z tego wyszło.
Pozwoliłem Mu się rozbudować i kicha :<.

Dawidowski
Wiadomość [#138]: 20.10.2011 o 20:54

Konto skasowane

Ja także prosiłbym o parę wskazówek związanych z moją grą, osobiście po oglądaniu replaya sam się na moje błędy natknełem mimo to chciałbym o opinie kogoś w miarę doświadczonego ;) z góry thx

tutaj link: http://www.speedshare.org/d(...)64539011

[Edycja Dawidowski - 20.10.2011 o 20:55]

i20918
Wiadomość [#139]: 20.10.2011 o 23:01

Konto skasowane

Dawidowski napisał
Ja także prosiłbym o parę wskazówek związanych z moją grą, osobiście po oglądaniu replaya sam się na moje błędy natknełem mimo to chciałbym o opinie kogoś w miarę doświadczonego ;) z góry thx

tutaj link: http://www.speedshare.org/d(...)64539011

[Edycja Dawidowski - 20.10.2011 o 20:55]

Wysłałeś probkę do przeciwnika na zwiad a potem przez całą grę 0 skutecznego zwiadu.
- Nie wiedziałeś ile i w jaką technologię idzie przeciwnik, po nieudanym pushu przeciwnik mógł zrobić mass expand(gdyby wiedział że twój zwiad nie istnieje) przez całe 20 minut !
- Postawiłeś probkę przy na wieży i nic pomiędzy sobą a przeciwnikiem gdybyś miał tam scouta wiedział byś o pierwszym pushu o wiele wcześniej(a nie dopiero gdy twoje jednostki dostają baty), a co za tym idzie więcej czasu na przygotowanie obrony.
- Na początku wroga probka biegała ci po bazie i kilka razy znikła ci z pola widzenia(tam gdzie dym przesłania ci widoczność). Gdyby wróg postawił ci za dymem pylona ta gra mogła by się skończyć znacznie wcześniej.
- Przez długi czas masz o 40 sup większą armię, ale grasz pasywnie i pozwalasz przeciwnikowi nadrobić straty(bo nie wiesz jak dużą masz przewagę w armii).
- Podczas swojego pusha nie wiesz gdzie jest wroga armia i jaką ma kompozycję, walczysz z przeciwnikiem kiedy i gdzie on chce a powinno być na odwrót.
- Podczas wrogiego pusha masz statyczną obronę ale z niej nie korzystasz(szkoda ci pylona było ?), a mógł byś wykorzystać PCannona jako dodatkowy dps, i pylona jako dodatkowe hp i dmg(im później giną twoje jednostki podczas starcia tym więcej dmg zadadzą).

EDIT: Ustaw sobie nexusy pod jednym hotkeyem(niby drobiazg ale dużo pomaga przy odpalaniu specjalnych zdolności głównego budynku)

[Edycja i20918 - 20.10.2011 o 23:04]

Idioci usiłują na ogół wyglądać inteligentnie, mało jest osób wystarczająco inteligentnych, aby mogły sobie pozwolić na wygląd idioty.
Dawidowski
Wiadomość [#140]: 20.10.2011 o 23:19

Konto skasowane

Ok dzięki za rady, postaram się do nich zastosować i faktycznie będę musiał potrenować skuteczne zwiady, bo to chyba był mój największy błąd.

REKLAMA
Strona 7 z 14.
Pierwsza     <<   <   ... | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ...  >   >>     Ostatnia
Idź do strony :

Odpowiedź

Skocz do :