Dziś jest: Poniedziałek, 18 grudnia 2017, godzina 23:15
zaloguj się :
FORUM Battlenet.pl FORUM Forum StarCraft 2 Poradniki i Strategie Replaye początkujących - czyli co powinienem poprawić

Odpowiedź

Temat: Replaye początkujących - czyli co powinienem poprawić

Pierwsza     <<   <   ... | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |   >   >>     Ostatnia
Slizu
Wiadomość [#241]: 19.06.2012 o 21:41

Witam wszystkich serdecznie!

Otóż, przed chwilą rozegrałem meczyk PvP. Oczywiście przegrałem. Grałem z gościem który był statystycznie równo ze mną.
Dlaczego przegrałem? Jestem w plastikowej lidze, gram z graczami którzy też siedzą w tej lidze a jednak przegrywam prawie cały czas.

Mały APM, słabo atakuje, źle interpretuje suply? Nie mam pojęcia, i czekam na wasze odpowiedzi z niecierpliwością.

Powtórka:
http://www.speedyshare.com/(...)C2Replay

PM Email
Soundchaserka
Wiadomość [#242]: 02.07.2012 o 12:15

Siema gram Zergami i największy problem mam z ZvP . Gram aktualnie w goldzie.
Zawsze mam problem z walką gdyż zawsze mam złą kombinację jednostek oraz strasznie często przegrywam przez mass ff u tossa które strasznie rozdziela moją armię przy kazdym podejściu ponizej wrzucam replay i licze na radę dotyczącą tego co robię źle.
http://speedy.sh/ARxwW/Daybreak-LE.SC2Replay

[Edycja Soundchaserka - 02.07.2012 o 12:17]

PM Email
Nowy2142
Wiadomość [#243]: 02.07.2012 o 14:10

Soundchaserka napisał
Siema gram Zergami i największy problem mam z ZvP . Gram aktualnie w goldzie.
Zawsze mam problem z walką gdyż zawsze mam złą kombinację jednostek oraz strasznie często przegrywam przez mass ff u tossa które strasznie rozdziela moją armię przy kazdym podejściu ponizej wrzucam replay i licze na radę dotyczącą tego co robię źle.
http://speedy.sh/ARxwW/Daybreak-LE.SC2Replay

[Edycja Soundchaserka - 02.07.2012 o 12:17]

Za ten rage i wrzutę na moją rasę to nie wiem czy ci coś podpowiedzieć teraz :P

No ale dobra...
Imo przez całą grę pozwoliłeś być do tyłu. Przy pierwszym starciu na środku mapy wydaje mi się że sam nie wiedziałeś czy się tłuc czy nie i podjąłeś złą decyzję by się tłuc :> Widać było że toss ma lepszą armię. Hydry sux.
W ogóle na początku widziałeś że koleś będzie robił forge fast exp. Pomimo tego byłeś tylko na dwóch bazach. Zergi są przystosowane do tego by być zawsze bazę więcej od protossa. I nie wiem, nie umiem grać zergami ale jak siedzisz na dwóch bazach i chcesz pocisnąć w wojsko to nie robi się przypadkiem macro hatch? Trochę surowców ci się uzbierało...
Jak już zrobiłeś drugą exp (baaardzo późno) to pozwoliłeś protossowi mieć wcześniej kolejną exp. W ogóle wydaje mi się że te hydry były wynikiem strachu przed lotnictwem wroga? Jeśli tak to polazłeś strzelałeś w ciemno. Dobrze bazy mu nie wyskautowałeś chociaż w pobliżu miałeś tego latającego super słonia :>. I jeszcze po pierwszym starciu zwróciłem uwagę że (chyba od dłuższego czasu) nie robisz dronek. Koleś miał 60 ty 48.

Z perspektywy jedynej słusznej rasy wymagającej skilla (protoss) byłeś bardzo fajny przeciwnikiem biggrin.gif Jak ja robię mojego pokracznego ffexp to zerg wie że na początku bedzie miał spokój i może sobie pozwolić na dwie szybkie expansje. I zazwyczaj tak robią. Jak trafiam na zerga co to zagrywa hydry to się raduję na ten widok. Hydry tak fajnie się smażą. A jak jest inaczej to zerg stara się mnie trzymać za moim murem.

Ale co tam. Ja laik jestem i casual w sc.

PM Email
Soundchaserka
Wiadomość [#244]: 02.07.2012 o 14:15

No dobra rozumiem ale co w takim razie mam zrobić bo w innej grze zagrałem 2 szybkie expy i postawiłem na psy roache i corruptory ale mimo to nie rozkminiam jak ogarnac tossa ktory sobie w walce moze postawic 10-15 ff i spokojnie wybic mi kawalek woja i potem znowu kawalek przy minimalnych stratach/

PM Email
Sulphuriell
Wiadomość [#245]: 02.07.2012 o 14:36

Zergling Roach Infestor, musisz zdążyć ze spire zanim P nazbiera colo i robić corruptory. Bardzo ważne jest też odpowiednie szybiegreater spire. Brood Lordy to potęga w tym MU. Hydry są dobre, ale tylko jeśli toss nie ma Colo.

Żeby dotrwać do BL musisz bacznie uważać na miejsce, w którym walczysz. Musisz flankować, wybierać taki teren walki, żeby ff były jak najmniej efektywne. Jak toss ma mnóstwo Sentry, to niestety, często gra jest dla zerga bardzo nieprzyjemna.

[Edycja Sulphuriell - 02.07.2012 o 14:38]

Co to za świat, że już nawet sku rwysyństwo nie popłaca?
PM Email
Soundchaserka
Wiadomość [#246]: 02.07.2012 o 14:40

No tak to przychodzi z czasem ja mam dopiero może 50-60 gier zergami

PM Email
Sulphuriell
Wiadomość [#247]: 02.07.2012 o 14:45

Pokombinuj z Infestorami, to naprawdę dobra jednostka.

Co to za świat, że już nawet sku rwysyństwo nie popłaca?
PM Email
Soundchaserka
Wiadomość [#248]: 02.07.2012 o 15:02

No własnie zagrałem bl roach psy i infestory no i udało się także dzięki za pomoc
Jak byś mógł sprawdzic czy tutaj popełniłem nie za dużo błędów http://speedy.sh/pvdXc/Cloud-Kingdom.SC2Replay

[Edycja Soundchaserka - 02.07.2012 o 15:04]

PM Email
nabonid
Wiadomość [#249]: 02.07.2012 o 16:18

Tak partze na pierwszego repa.
Do 7.25 nie wiedziales, ze toss ekspuje! Popatrz na mape, w jego naturalu przy gazach masz taki swiecacy sie na niebiesko prostokat. Tam zawsze ma wisiec overlord. Pilnujesz nim natural, czy tos ma expa i czy bedac na 2 bazach ma/ nie ma gazow. Jak nie ma gazow to moze robic jakis all in. Jak ma to raczej bedzie techowal, moze jeszcze postawic stargate. Ale zeby to sprawdzic co toss kombinuje w 7 minucie poswiecacz ovka i wlatujesz nim do bazy. Sprawdz jakie ma budynki. Zobaczyles exp, zadzialales prawidlowo - stawiasz expa. Ale zrobiles to za pozno. Trzymaj linga przed jego baza, mozesz go poswiecic i sprawdzic liczebnosc i kompozycje armii.
Tak sobie ogladam repka. W 15min masz 49 dron to o jakies 15-20 za malo. Toss ma immortale+ gate unity. Typowa armia mordujaca roache. Masz za mala armie. Jak nie masz jeszcze infestorow to zerg wymaga manewru by wygrac starcie. Do tego twoje queeny maja omg 100, 150 energii. Masz zasoby, nie masz larw! Opusciles na dwoch queenach 3 injecty. Widziales, ze toss stawia 3-rd, ty stawiaj czwarta baze. Badz zawsze do przodu.
18.30 toss ma 14 zetow, 7 immo, 26 stalkerow, 1 sentry. Toss nie ma observera.^^ Az sie prosi o tech w burrow, wtedy zadne forciefieldy nie straszne. Toss dalej siedzi na immortal+ gate unit armii. Ty masz dziwna kompozycje 26lingow, 11hydr, 11roach. Hydry sa ok na taka armie tosa, ale musisz miec mieso armatnie by mogly robic dps. Majac ta ilosc hydr ty powinienes miec ze 3 razy wiecej roachy. Do tego masz 4 corruptory + 5 mutali. Musisz sie na cos zdecydowac. Jezeli nie widzisz kolosow to robiac corruptory automatycznie powinienes postawic greater spire i techujesz do broodlordow. Musisz sie na cos zdecydowac. Tak to one tylko wisialy sobie w powietrzu.
19.00 przelecialem sie po bazach. Twoja glowna, koncza sie mineraly, przerzucic kilka dronek na expy. Natural - za malo dron, 3-rd za malo dron. Nie wydobywasz tam gazu. Masz nadal 49 dron. Queeny maja mase energii.
Masz nadwyzki zasobow a nie osiagnales jeszcze 200/200. Limit powinienies miec tak z co najmniej od pieciu minut.
Masz 2 evo a tylko na jednym robisz upgrade. Spalaj zasoby. Masz drony, rob armie. Masz armie, techuj.
Musisz popracowac nad scoutem. Porozwieszaj ovki przy kazdych mineralch, bedziesz widzial jego expy. Masz speedlingi, wykorzystaj je do kontroli mapy. Mozesz nawet jednego ustawic na patrol po dziwnych miejscach. Moze znajdzie ninja pylon. Pilnuj queenow, przez pierwsze minuty nie masz porawa opuscic injectow. Bez larw agresywny toss cie zmiecie.

Jezeli lubisz infestory to na forge expand przetestuj stefano style. http://www.teamliquid.net/f(...)d=324733
W 8min masz 60dron, w 12min 200/200 i jazda. Oczywiscie nie robimy nic na slepo. Podstawa to rozpoznanie, a z tym tez miales problemy.

Drugi rep toss mial wyrazne otwarcie. Stawia forge ty stawiasz 3-rd. Potem stawiasz czwarta. Jest ok ale musisz zadbac o kilka rzeczy. W porownaniu do pierwszej gry masz +60 dron. Lepsza ekonomia przelozyla sie na duza armie.Co jakis czas jak jestes na bazach zlap dronki i licz. Masz po 3 drony na gaz i 2 rzedy na mineralach to jest ok. Jak brakuje dorob. Masz miec 3 wpelni wysaturowane bazy. Na czwartej mozeszz miec kilka dronek. 18.30 do konca gry 15 dron kisi sie i nic nie robi. Takie nudzace sie dronki sa widoczne. Masz komunikaty po lewej stronie monitora.

[Edycja nabonid - 02.07.2012 o 17:18]

PM Email
Soundchaserka
Wiadomość [#250]: 02.07.2012 o 22:08

Aha dzieki za podpowiedź narazie tak dużo się naraz działo ,że nawet nie zwracałem uwagi ,że jakiś komunikat się pojawia.
A z dronkami to jakos tak powinno byc 16 + 6 gaz na baze?

[Edycja Soundchaserka - 02.07.2012 o 22:10]

[Edycja Soundchaserka - 02.07.2012 o 22:32]

PM Email
nabonid
Wiadomość [#251]: 02.07.2012 o 22:42

100% saturacja to 3 na mineral. 20+6 wystarczy.

PM Email
Slizu
Wiadomość [#252]: 15.07.2012 o 21:18

Witam wwszystkich ponownie!

Jakiś czas temu prosiłem was o pomoc i takową uzyskałem, bardzo mi to pomogło.
Od tamtego czasu troszeczkę pograłem, wydaje mi się, ze skill troszeczkę podkosczył, lecz nadal mam problem z matchup'em PvZ.
No nie moge tego wgrać. Gram fast forge expand, i przed lingami prawie zawsze udaje mi się wybronić, problem pojawia sie przy roach'ach.
Wrzucam wam repa z mojej ostatniej gry i proszę o opinie!

Rep: http://www.speedyshare.com/(...)C2Replay

Pozdrawiam!

PM Email
Spinnaker
Wiadomość [#253]: 01.11.2012 o 22:05

Witam,

Proszę o ocenę, co zrobiłem źle, że przegrałem ten mecz ;). Grałem Protossem vs Zerg (gra w bronzie). Sam za bardzo nie potrafię przeanalizować swojej gry. Jedyny wniosek jaki potrafię wyciągnąć to to, że chyba powinienem był robić Phoenixy na Muty. I brak scouta, ale to raczej nie spowodowało mojego upadku smiley.gif. Gra długa - 35 min.

Link: http://speedy.sh/Kugew/Entombed-Valley-3.SC2Replay

PM Email
ShadowDancer
Wiadomość [#254]: 01.11.2012 o 22:30

Ravager

Jak z bronzu, to strzelam: więcej roboli, jakiś dobry BO, exp w odpowiednim momencie i macro macro macro ;)

ONLY ROCK'N'ROLL
No co się gapisz? Fajnej sygnatury nie widziałeś?

Piszę poprawnie po polsku i Zanim napiszesz
Project Hybrid : The First Recon (RPG/survival, download ).

Nie ma to jak dźwięk wystrzału działa oblężniczego, pod warunkiem, że strzelają nasi smiley.gif
PM Email
Spinnaker
Wiadomość [#255]: 01.11.2012 o 22:47

ShadowDancer napisał
Jak z bronzu, to strzelam: więcej roboli, jakiś dobry BO, exp w odpowiednim momencie i macro macro macro ;)

Właśnie skupiam się na macro i efekt był taki, że miałem więcej workerów, wojska, mniej minerałów niż przeciwnik (tzn. więcej wydawałem), ale... przegrałem smiley.gif. BO w bronzie ma sens? Masz na myśli sam opening, czy wraz z timing pushami? To prawie jak rushowanie (w moim wypadku), raczej nie nauczy mnie to macro (a nauczy mnie tego praktyka), chociaż zaraz o paru na liquipedii poczytam. Expów miałem chyba tyle samo co zerg. Zresztą grę przegrałem dopiero po 35 minutach, nie po 15 smiley.gif

EDIT: Że tak powiem, nie chcę być mistrzem jednej taktyki, którą mam wyśrubowaną bardzo dobrze smiley.gif. Tzn, nie ma w tym nic złego, po prostu preferuję dłuższe gry.

[Edycja Spinnaker - 01.11.2012 o 22:57]

PM Email
ShadowDancer
Wiadomość [#256]: 01.11.2012 o 23:17

Ravager

Ok, ale aby ogarnąć late, musisz mieć opanowane early/mid. Chodzi po prostu o ogranie, pewne wyczucie gry. Cieżko mi powiedzieć co w takim razie robił twój przeciwnik, ale mówisz, że nie miałeś kilku k nadwyżek? smiley.gif

ONLY ROCK'N'ROLL
No co się gapisz? Fajnej sygnatury nie widziałeś?

Piszę poprawnie po polsku i Zanim napiszesz
Project Hybrid : The First Recon (RPG/survival, download ).

Nie ma to jak dźwięk wystrzału działa oblężniczego, pod warunkiem, że strzelają nasi smiley.gif
PM Email
Mastah
Wiadomość [#257]: 01.11.2012 o 23:39

Akurat u niego zawaliła przede wszystkim kontrola jednostek i złe decyzje, bo tym co miał mógł to wygrać parę razy. Oglądaj streamy i jak grają Ci lepsi. Nie wiesz kiedy powinieneś się wycofać a kiedy podjąć walkę. Atakuj przede wszystkim eko zerga a nie ładuj mu się do maina. Ze szczegółów to amiętaj, że broodlordy musisz focusować, bo inaczej będziesz strzelał do broodlingów;] To tyle tak na szybko.

PM Email
Spinnaker
Wiadomość [#258]: 02.11.2012 o 00:04

Co do nadwyżek to tak, miałem ich trochę za dużo (w sumie 2,5k w ~30 minucie, choć przeciwnik miał ich koło 9k).

Mastah: Super, dzięki za odpowiedź smiley.gif. Pooglądam streamy i może transmisje Zedd'a (o ile jeszcze komentuje ;) ).

Poczytam też jakieś BO prowadzące do mid-game (nie koncentrując się na timing pushach). Dzięki za odpowiedzi smiley.gif

PM Email
szeli
Wiadomość [#259]: 02.11.2012 o 01:58

Obejrzałem twojego replaya Spinnakerze.
Drobnych błędów nie ma co omawiać, bo to nie one zaważyły na grze.

Co zauważyłem:
2:10 - nie potrzebnie wysłałeś 4 proby na jednego drona. Wystarczył 1 jeśli chciałeś sprawdzić co robi lub 2 jeśli chciałeś zaatakować. Ale ok, zniszczyłeś proba, nie miał zwiadu. Jakiś - i mały +. Generalnie mały -.
4:09 - miałeś uzbierane surowce na warpgate tech. Zacząłeś go robić dopiero 36 sekund później, a cały czas miałeś na niego uzbierane. Straciłeś na tym możliwość trochę szybszego zebrania armii.
5:20 - mogłeś spokojnie postawić 4 gatewaya i dodatkowego pylona. Mógłbyś szybciej produkować armię i nie byłbyś zablokowany w 5:48. Byłeś zablokowany przez 34 sekundy. Czyli produkcja jednostek nie istniała w tym czasie.
4 gatewaya postawiłeś dopiero w 7:20. Gdybyś go postawił szybciej + pylon, być może wygrałbyś dość szybko grę.
7:00 - miałeś mnóstwo surowców. Mogłeś spróbować postawić ekspansję.
8:00 zszedłeś z nadwyżek. Ok ale późno.
9:15 wybudowały się gatewaye ale dopiero w 9:54 zmieniłeś je w warpgaty. 40 sekund do dużo czasu w tej grze.
16 minuta. Pewnie z rozpędu próbowałeś zaatakować mutaliski zelotami. Jak zobaczyłeś, że atakuje mutaliskami, powinieneś przestawić się na produkcję głównie stalkerów + wynalezienie blinka.
Jak przestraszyłeś mutaliski i wybudowałeś cannony, to mogłeś wyjść z bazy postraszyć trochę przeciwnika. Za długo z tym czekałeś.

No i później wpadłeś na broodlordy, które cię wykończyły.

Uwagi:
Z produkcją probów nie było źle, a przynajmniej lepiej niż u przeciwnika. Oczywiście miałeś kilka przestojów ale pracuj nad tym, żeby ich nie było.
Wyprodukowałeś na początku kilka sentry. W czasie twojego pierwszego starcia z roachami miały wymaksowaną energię, a ty nie użyłeś forcefieldów, żeby odgrodzić roache od sentry i stalkerów.
W pewnym momencie brakowało ci gazu i to sporo. A mogłeś go wydobyć, bo miałeś wybudowane asymilatory, a nie było w nich prob. Z drugiej strony do niektórych asymilatorów posyłałeś po 4, albo 5 probów - marnotrastwo. Gdybyś utrzymał odpowiednią ilość gazu, zajechałbyś go stalkerami.
Pamiętaj stalkery mają blink. Jest on świetny przy walce z roachami. Może blinknąć do przodu, żeby zaatakować lub co ważniejsze powoli wycofywać po jednej lub kilku uszkodzonych jednostkach na swoje tyły i tym samym je ocalać.
Zabrakło Robotics facility. Oczywiście immortale są świetne na roache. W twojej rozgrywce jednak brakowało zwiadu. Observery świetnie rozwiązałyby ten problem. Mogłeś wybudować robotics facility choćby w miejsce Templar Archieves (chociaż przydałby się jeszcze nieco wcześniej).
Jak wpadłeś do jego bazy to mogłeś zauważyć, że nie miał żadnych spore crawlerów. Gdybyś miał dark templary i posłał mu po 1 lub 2 do każdej bazy, mogłyby zrobić niezłe zamieszanie (ale to opcjonalnie :P)
Mogłeś nieco wcześniej postawić 1 forge i powoli upgradować, a i cannony do ochrony by były.

Biorąc pod uwagę, że w pewnym momencie miałeś 3 bazy, powinieneś być w stanie spokojnie produkować z 12 warpgatów i 1 robotics facility. Miałeś 11 warpgetów i ten bolesny brak gazu.

Gdybym miał doradzić ci nad czym popracować najpierw. To nad zniwelowaniem braku gazu (jeszcze raz smiley.gif ), zwiadem i forcefieldami. A w międzyczasie produkuj proby, produkuj proby, produkuj proby...

[Edycja szeli - 02.11.2012 o 02:15]

http://eu.battle.net/sc2/en/profile/398306/1/marcinx/
PM Email
nabonid
Wiadomość [#260]: 02.11.2012 o 12:15

W mainie miales za duzo prob, a w naturalu ich brakowalo. Rob tak: masz 2 rzedy na mineralach, nadmiar przerzucach do kolejnej bazy. W obu bazach masz po 2 rzedy na mineralach. Zaczynasz myslec o zalozeniuu 3 bazy. Nie zbudowales wogole robo. Observery daja wglad w mape. Do tego pozwolily by niszczyc creep, ktory daje zergowi wglad w mape i mobilnosc. Nie walcz z zergiem na creepie.
No colossus PvZ: http://day9.tv/d/Day9/(...)orprime/
Grubby czesto streamuje, podgladaj jak walczy grand master toss: http://pl.twitch.tv/followgrubby

PM Email
REKLAMA
Strona 13 z 14.
Pierwsza     <<   <   ... | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |   >   >>     Ostatnia
Idź do strony :

Odpowiedź

Skocz do :