Dziś jest: Poniedziałek, 16 września 2019, godzina 16:25
zaloguj się :

Odpowiedź

Temat: Ustawienia MYCHY

Pierwsza     <<   <   | 1 | 2 |   >   >>     Ostatnia
Sulphuriell
Wiadomość [#1]: 08.08.2012 o 09:51

Konto skasowane

http://wiki.teamliquid.net/starcraft2/Mouse_settings

Tu mamy bazowy artykuł na Liquipedii, który stwierdza co następuje:

Czułość myszy w Windowsie powinna być ustawiona na 6/11 (środkowa kreska), a grze zaś na 51-54% (co w prostym przełożeniu pozostawia ustawienia z Windowsowej 6tej kreski).

Tu możemy zobaczyć, że koleś bada programem wykrywającym nieprawidłowości w przekładaniu ruchu myszy na ruch kursora m.in te nieszczęsną Windowsową czułość:
http://www.youtube.com/watch?v=BE-SIOWm3qM

Zwiększanie czułości myszy w grze nie jest za dobrym pomysłem (chyba, że ktoś musi), gdyż wtedy działa to jak ruszanie suwakiem Windowsa (kursor od czasu do czasu przeskakuje o minimalnie więcej niż powinien (gubi piksele).

Jakiś czas temu dowodziłem, że mając mysz z wysokim DPI rozsądne jest podkręcenie DPI a zmniejszenie czułości myszy w Starcrafcie. Czy słusznie? Nie mam kurde pojęcia biggthumpup.gif

DPI oznacza dots per inch (kropki na cal). Jest to określenie błędne, gdyż w przypadku myszek prawidłowe jest CPI (DPI stosuje się w druku), ale ludzie chyba częściej używają skrótu DPI więc przy nim zostanę. Otóż DPI mierzy czułość myszy - 1000 DPI oznacza, że po przesunięciu gryzonia o cal, wyśle on 1000 razy raport o zmianie pozycji. Przy ustawieniach 6/11 w Windowsie i 51% w grze kursor powinien przesunąć się o 1000 pikseli. Na monitorze o szerokości 1366 px przesunie się więc o jakieś 2/3 ekranu, tymczasem na monitorze o szerokości 1920 o nieco więcej niż pół.

Tak więc szybkość kursora zależy od ustawień mychy w Windowsie, od czułości w SC2, od ilości DPI gryzonia, oraz od rozdzielczości z jaką gramy.

Jeśli ktoś był na tyle wytrwały, to zapewne zastanawia się, na chooj to wszystko piszę? Ano dlatego, żeby zbudować podstawy do mojej nowej (wulg.) teorii o tym, jak szybko kursor w SC2 powinien zapier*alać po ekranie biggrin.gif

W SC2 powinno się grać fingertip gripem, czyli tak trzymać gryzonia, żeby suwać go palcami, a nie samym nadgarstkiem wspomaganym lub nie ruchami przedramienia. Dlaczego? Ano dlatego, że człowiek jest tak skonstruowany, że to palce są narzędziami o największej precyzji.

Tu jest trochę o fingertipie, tyle, że po ingliszu:
http://www.squidoo.com/best-fingertip-mouse

W opisie Zowie MiCO, która jest myszą tylko i wyłącznie pod fingertipa pada nawet sakramentalne: "It is a mouse for choice for many Starcraft 2 players(...)".

Teoria głosi, że zwiększając szybkość latania kursora stajemy się szybsi i mniej precyzyjni, zaś zmniejszając szybkość kursora stajemy się wolniejsi, lecz precyzyjniejsi.

Ostatnio, odwiedzając znajomków grających w Starcrafta zacząłem się przyglądać, co też oni wyprawiają z myszą. Zdumiony zasiadłem na grzebanie w forach teamliquid, żeby się przekonać, czy to mnie po(wulg.)iło, czy też moich znajomych. Do tej pory bowiem uważałem, że speed mojego kurosra był średni lub nawet średnio/szybki jak na RTSa. Tymczasem okazało się, że moje ustawienia są jednymi z wolniejszych.

Mój szok wynikał z prostego faktu:
ustawiłem szybkość mojego kursora w taki sposób, żeby móc - bez odrywania nadgarstka, ruchem samych palców - być w stanie przemieścić kursor jednym szybkim szarpnięciem z jednego rogu ekranu do drugiego.

Jest to więc moim zdaniem MAKSYMALNA sensowna szybkość kursora. Nie ma sensu tracić precyzji, żeby móc szybko wykonać ruchy większe niż nasz ekran (bo najzwyczajniej w świecie i tak ich przecież nie wykonamy). Jako, że sytuacje, w których z jednego rogu ekranu do drugiego musimy przeskoczyć zdarzają się rzadko, to można by pomyśleć jeszcze nad zmniejszeniem czułości.

Moja szybkość kursora w przeliczeniu na teamliquidowe (6/11, 51%) ustawienia to 800 DPI przy Full HD. Z ustawień, do których się ludzie na TL przyznawali wynikało, że ludzie przy tych samych ustawieniach DPI dają na 1600, 2000, 3200. Niemniej znalazło się kilka osób, które zdecydowały się przyszpanować Masterem i te zazwyczaj przyznawały się do niskich czułości. 800 DPI, a czasem i niżej.

Co to za świat, że już nawet sku rwysyństwo nie popłaca?
ZeeTox
Wiadomość [#2]: 08.08.2012 o 12:03

Konto skasowane

Ja moją Kanę ustawiłem na 1600 CPI i 47% w StarCrafcie. Oprócz tego Windowsie 6/11 i powyłączałem wszystkie zbędne bajery. DeMuslim na przykład ma jeszcze wolniej, 1002 CPI w swoim XAI i 50% szybkości w SC2.

Sulphuriell
Wiadomość [#3]: 08.08.2012 o 18:59

Konto skasowane

Dzięki za posta, ciężko wyciągnąć skądś ustawienia pr0sów. Masz dostęp do jeszcze jakiś danych w tym stylu?

Gdzieś czytałem, że Dimaga i Idra znani są z niskiego DPI, ale bez konkretów :/ Nie wiem, dlaczego nikt w wywiadach nie porusza takich pierdół, a zamiast tego ciągle lecą suchary w stylu: "skończyłeś dany turniej w Top ileś tam, jak się z tym czujesz?"

[Edycja Sulphuriell - 08.08.2012 o 19:01]

Dziad
Wiadomość [#4]: 09.08.2012 o 11:21

Konto skasowane

Ja także dziękuję za Twój post!

Mam ogromny problem ze swoją mychą i już rozglądam się za jej nastepcą, a obecną (po zakupie nowej) osobiście rozp...olę młotkiem, albo pogryzę i własnymi zębami zmielę na ziarna xD

Problem polega na tym, że z tego co doszedłem sam na przestrzeni 2 m-cy szukania info, że ustawienia mychy zależą także od ustawień rozdzielczości, a tą w Windzie nazywa się DPI. Może się więc zdażyć że w niektórych postach DPI odnosi się nie do CPI, a właśnie ustawień rozdzielczości.

Niemniej jednak temat DPI też jest ciekawy - co jeśli mam niestandardowe DPI rozdzielczościconfused.gif:

Muszę miećtakie a nie inne ze względu na duży rozmiar "monitora", odległość od niego i oczywiście chęc zachowania 1080p. Niestety przy ustawieniu równym 150%dpi myszka zupełnie umiera w grach - nie widać kursora. Same operacje są do wykonania ale bez widoczności kursora myszki, czyli po najechaniu przyciski się podświetlają ale nie widzisz gdzie jest sam kursor w grze.

Teraz kiedy wiemy już co to DPI, a co CPI i wiemy kiedy mówimy o którym smiley.gif chciałem dopytać o program z filmiku: Mouse Recorder Movement - uruchomiłem go i nie mam na obecnych ustawieniach pasków ani zielonych ani czerwonych. Czy to oznacza że praca mojej myszki jest właściwa?

Pytam ponieważ ruchy mojej obecnej myszki są zajxbiście nieprecyzyjne, tzn. chcąc zamknąć kartę w przeglądarce klikam obok krzyżyka, w grze podobnie - kliknięcie na ghosta wśród marinów jest testem nerwów i kończy się dożylnym wstrzykiwaniem melisany.

Myszka A4Tech X7 niby Gaming Mouse: http://allegro.pl/a4te(...)546.html

Pozdro!

Sulphuriell
Wiadomość [#5]: 09.08.2012 o 14:03

Konto skasowane

Nie wiem jak działa to całe niestandardowe DPI, ale wątpię, żeby wpływało pozytywnie na precyzję grania XD

Ogarnij, czy jak zrezygnujesz z tego niestandardowego skalowania, to czy zachowujesz większą kontrolę nad kursorem. Jeśli tak, to będziesz miał pewność, że to przez to skalowanie.

Jak już skalujesz, do stawiam na to, że na ustawieniach 125% 150% itp. będzie się wszystko lepiej zachowywało niż na jakiś dziwnych liczbach w stylu to 149%

[Edycja Sulphuriell - 09.08.2012 o 14:04]

Dziad
Wiadomość [#6]: 09.08.2012 o 15:43

Konto skasowane

Sprawdziłem na 100, 125 i 150 % i w każdym przypadku myszka działa tak samo.
Wróciłem do 149% dpi i chyba rozwiązanie leży jednak w innym miejscu.

dukegrieve
Wiadomość [#7]: 09.08.2012 o 18:57

Konto skasowane

sprawdź czy na innych gryzoniach będzie lepiej/gorzej/ tak samo.

qazman
Wiadomość [#8]: 09.08.2012 o 19:30

Konto skasowane

Sulphuriell napisał

Gdzieś czytałem, że Dimaga i Idra znani są z niskiego DPI, ale bez konkretów :/ Nie wiem, dlaczego nikt w wywiadach nie porusza takich pierdół,

Bo to tak na prawdę nie ma żadnego znaczenia, wystarczy przyzwoity sensor (co nie oznacza, że masz kupować myszkę za 100+)zł, który działa dobrze z podkładką i własne próby przy szybkim microwaniu. Tydzień siedzisz na low sensie, tydzień na high, tydzień na ustawieniach wyśrodkowanych i oceniasz, który tryb był najlepszy, gdzie miałeś największą precyzje i wygodę.

Sulphuriell
Wiadomość [#9]: 09.08.2012 o 20:15

Konto skasowane

A gdzie mogłeś mieć największą precyzję? Im niższa czułość, tym większa precyzja. Kwestia tylko jest taka, jak nisko opłaca się zjechać z prędkością kursora, żeby sobie nie zwalić możliwości szybkiego reagowania, bo wiadomo, że na mega niskim DPI mógłbyś mieć problem z ogarnięciem sytuacji, które precyzji nie wymagają, ale szybkiego przemieszczania kursora już owszem.

A wygoda jest najwyższa na high sensie (bo niemalże nie machasz myszorem), ale nie wierzę, że na tych "wygodnych" ustawieniach da się osiągać najlepsze efekty.
http://www.youtube.com/watc(...)GpX7vuM8 Tu masz wideo z Collerem, który wymiatał w FPSy. Myślisz, że mu wygodnie tak machać łapą?

[Edycja Sulphuriell - 09.08.2012 o 20:20]

Dziad
Wiadomość [#10]: 09.08.2012 o 21:19

Konto skasowane

Mój problem polega na tym że jadąć w lini poziomej myszką, nie narysuję prostej - przy przesuwaniu ekarnu kursor skacze.
Tak wyglądają moje próby zrobienie jak najporostszej linii poziomej. Część z tych kresek była robiona myszką przyłożoną do książki!

Na tą chwilę nie znam rozwiązania tego problemu.

ShadowDancer
Wiadomość [#11]: 09.08.2012 o 22:17

Konto skasowane

Odstaw kieliszek smiley.gif

ONLY ROCK'N'ROLL
No co się gapisz? Fajnej sygnatury nie widziałeś?

Piszę poprawnie po polsku i Zanim napiszesz
Project Hybrid : The First Recon (RPG/survival, download ).

Nie ma to jak dźwięk wystrzału działa oblężniczego, pod warunkiem, że strzelają nasi smiley.gif
Sulphuriell
Wiadomość [#12]: 09.08.2012 o 22:22

Konto skasowane

Obadaj inną mysz jak masz możliwość, bo nie mam innego pomysłu. Generalnie niezła miazga biggrin.gif

qazman
Wiadomość [#13]: 09.08.2012 o 23:22

Konto skasowane

Dziad napisał
Mój problem polega na tym że jadąć w lini poziomej myszką, nie narysuję prostej - przy przesuwaniu ekarnu kursor skacze.
Tak wyglądają moje próby zrobienie jak najporostszej linii poziomej. Część z tych kresek była robiona myszką przyłożoną do książki!

http://www.fotoszok.pl/upload/ce30e30b.png

Na tą chwilę nie znam rozwiązania tego problemu.

laser na szmaciance.
jaką masz podkładkę?
Tanio do lasera dostaniesz tracera x02 lub L06 ale trzeba uważać i przed zakupem pisać o dobre zabezpieczenie paczki bo w miekkiej kopercie potrafi popękać.

Suwak w panelu sterowania na myszce ustawiony na środek i wyłączenie opcji enhance pointer precision po polsku zwiększ precyzje kursora.

[Edycja qazman - 09.08.2012 o 23:27]

[Edycja qazman - 11.08.2012 o 11:00]

Dziad
Wiadomość [#14]: 10.08.2012 o 00:11

Konto skasowane

@qazman Staruszku - suwak i zwiększenie precyzji to oczywista oczywistość smiley.gif
Ja już w swoich poszukiwaniach jestem na końcu internetu smiley.gif

Taka podkładka będzie lepsza czy gorsza od tej Tracera?
http://allegro.pl/show(...)e1e483bb

qazman
Wiadomość [#15]: 10.08.2012 o 07:46

Konto skasowane

Po pierwsze szmacianka, po drugie kolorowa.
Do laserowych myszek bierz 1 kolor i twardą podkładkę, idź do jakiegoś sklepu w mieście u siebie i za 12zł kupisz tego tracera i przy okazji sprawdzisz jego stan (białe pół okręgi oznaczają pęknięcia).
Oprócz samej podkładki, myszka może być również zabrudzona.

Tak wygląda abyssus przy złej podkładce:
http://t2.gstatic.com/(...)VA76f6MR

[Edycja qazman - 10.08.2012 o 08:29]

Sulphuriell
Wiadomość [#16]: 10.08.2012 o 11:04

Konto skasowane

Lasery nie dają rady na szmaciankach (chyba, że te są idealnie czyzste, czyt. nieużywane), więc podkładkę się wybiera pod mysz. Niestety, testami na sieci zwykle nie można się sugerować, bo recenzentom-partaczom zazwyczaj wszystko zajebiście działa - i lasery na szmaciankach, i nawet gówniane laserowe sensory razera okazują się precyzyjne i pozbawione wad XD

Najlepiej po wyborze myszy znaleźć gdzieś forum, gdzie ludzie mówią na jakiej podkładce dany gryzoń dobrze ciągnie.

Kris7
Wiadomość [#17]: 11.08.2012 o 00:38

Konto skasowane

Zapytałem Nerchia na chacie i nawet odpowiedział, że jego ustaiwenia myszy w sc2 to default, wszedł w opcje i kliknął w restore default.

do not cry about the balance before you know how to play your race.
I'm not a nub, I'm gosu of tomorrow...

nie rozmawiam z debilami
Krecik
Wiadomość [#18]: 11.08.2012 o 01:36

Konto skasowane

http://img441.imageshack.us/img441/9750/myszw.jpg
na a4tech x747 blue
szczerze rozjebały mnie te wyniki oO
zwiekszoa -> zwiekszona prezycja łyndołsa

To jaka inna dobra podkładke nie szmaciaka jest warto stosowac? najtansze gówna mogą być? czy występuje coś lepszego?tongue.gif

[Edycja Krecik - 11.08.2012 o 01:43]

--- MODERATING SC & SC2 ---
:*
"kto mi wlezie i zrobi bajzel w norce pierdolnę łopatą!"
Be original, be yourself
SC2 Profile
Sulphuriell
Wiadomość [#19]: 11.08.2012 o 08:44

Konto skasowane

Występuje, ale kosztuje słono. Steelseries 4HD, ale cona z 70-80 zeta, słyszałem, że Roccat Sota daje radę i zapewne wypowie się zaraz ktoś, to ci jakieś Razery poleci.

Ja na SS 4HD i myszy Logi g9x i ustawieniach 6/11 w Windowsie mam linie idealne nie zależnie od ustawionego DPI.

[Edycja Sulphuriell - 11.08.2012 o 08:50]

ZeeTox
Wiadomość [#20]: 11.08.2012 o 14:26

Konto skasowane

Jak dla mnie Razer Goliathus Control to najlepsza podkładka. Jeżeli chcesz koniecznie twardą, to tylko QPad.

Wczoraj jeszcze podejrzałem ustawienia SelecTa na jego streamie - Razer DeathAdder Black Edition, 6/11 w Windowsie, 3500 DPI na myszcze i 37% w grze.

REKLAMA
Strona 1 z 2.
Pierwsza     <<   <   | 1 | 2 |   >   >>     Ostatnia
Idź do strony :

Odpowiedź

Skocz do :