Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020, godzina 02:58
zaloguj się :
FORUM Battlenet.pl FORUM Forum StarCraft 2 Poradniki i Strategie Spanishiwa style - czyli nie taki zerg słaby jak mówili

Odpowiedź

Temat: Spanishiwa style - czyli nie taki zerg słaby jak mówili

Pierwsza     <<   <   | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ...  >   >>     Ostatnia
Unknown_Hero
Wiadomość [#1]: 03.05.2011 o 18:04

Konto skasowane

Zapewne większość z Was już widziała repki z grami Spanishiwa i jego nowy styl gry zergiem, jeżeli nie polecam wyszukać.
Jako chyba pierwszy zerg w historii SC2 stworzył buida wykorzystując najmocniejsze atuty tej rasy (łatwość zakładania expów oraz możliwości szybkiego produkowania jednostek), który wykonany poprawnie praktycznie gwarantuje wygraną.
W skrócie taktyka polega na założeniu 3 baz tak szybko jak tylko się da, robiąc tylko drony i Queny. 0 gazu, do momentu posiadania w pełni obsadzonych 3 baz, wtedy po 2 gazy w każdej bazie i masowa produkcja armii. Wszelkie wczesne ataki odpiera poprostu Quenami oraz spine i spore crawlerami. Jak na razie rozwala tym buildem ludzi jak chce. Inni zaczynają go naśladować, niedawno Idra rozjechał tak Manę 2:0.
Wychodzi na to że przez zregowe sieroty, którzy wiecznie płakali jacy to oni biedni są bo zerg taki słaby, wymuszając kolejne nerfy dla pozostałych ras nie bardzo jest jak grać na taką taktykę.
Blizzard powinien teraz cofnąć dotychczasowe zmiany w balansie na korzyść zerga, które jak widać niesłusznie wprowadził? Np oddając Reapery z fast upem? Bo trochę dziwna sytuacja, żeby jedna z ras miała taktykę, która wykonana poprawnie daje 99% szans na zwycięstwo.
Taki "Ultimate Build" dla zerga...

Dagaen
Wiadomość [#2]: 03.05.2011 o 18:18

Konto skasowane

Próbowałem Spanishiwę w ZvT i było mi całkiem przyjemnie. Aktualnie w tym matchupie gram coś zbliżonego do niego, bo uznałem, że jednak potrzebuję tej setki gazu na speedabiggrin.gif Ogólnie build tylko dla ogarniających graczy, bo cholernie dużo trzeba robić. No i gdzieś w okolicach laira pieniądze nagle tak zaczynają rosnąć, że trzeba się sprężać w wydawaniembiggrin.gif

W ZvP nie potrzebuję jakichś nowości, więc nie stosowałem. A w ZvZ nawet nie mam pojęcia jak to może działać - ja ledwo utrzymuję 15hatcha i to bez specjalnego dronowaniabiggrin.gif

[Edycja Dagaen - 03.05.2011 o 18:19]

http://eu.battle.net/sc2/pl/profile/594275/1/Indolent/
Delta
Wiadomość [#3]: 03.05.2011 o 18:50

Konto skasowane

Uknown hero
Nie wiem w jakiej lidze jesteś, ale 90% Twojego posta można od razu wykreślić. Więc z uwagi że pewnie wiele osób przeczyta Twojego posta, postaram się wszystko sprostować w związku z nową szałową taktyką, którą ostatnio każdy zerg z którym rozmawiam kopiuje:P

Po pierwsze spanishiwa build nie polega na zrobieniu 3 baz, a tym bardziej na full saturation 3 baz przed gazem. Wierutna bzdura. Istotą builda jest zrobienie hatch first mass drone aż do 40 supply ( czyli saturation 2 baz), nastepnie bierzesz 4 gazy. Nie jest to żadna niepokonana strategia, więc te teksy o nerfach i o tym jaki to teraz zerg jest super potężny to można od razu wykreślić.

Oglądałem mana vs idra, i nie sądzę że był to ten build, ludzie teraz myslą że jak robisz hatch first to już jest spanishiwa build. Idra chyba nawet nie brał 4 gazów naraz, i chyba miał ling speeda dośc szybko. Nie mówiąc że kontynuacja jego buildy nie miała nic wspólnego z tym który uzywa spani.

Idra wypowiedział się z tego co mi wiadomo że nie uważa żeby build spani był dobry.

Osobiście również sądzę że nie jest to build w żaden sposób świetny, tak późny gas daje praktycznie wolną rękę wrogom, sądzę że jeśli styl się rozpowszechni to nagle ktoś wymyśli na niego bardzo mocną kontrę. Minusem tak późnego gazu jest to że nie możesz techować, być agresywnym i oddajesz map control na pierwsze 7-8 minut.

Poza tym, jestem ciekawy czy ktoś kto używa tego buildu powie mi w jaki sposób nalezy wygrać vs blink stalkery, ponieważ z tego co wiem to z nim zerg ma autolosa (przejście obok spine, blink back vs cokolwiek co masz). Dt podobnie zresztą, ale to akurat jest dośc normalne że dt potrafią wygrać gre jak nie ma laira.

Dodać warto że nie sądzę żeby ekonomiczna różnica między wydobyciem 100 gazu, a wydobyciem 0 gazu była tak drastyczna economicznie, tym bardziej że budujesz dodatkowe spine'y. A jeśli autor sugerował się TLO vs Spani, to Spani ogólnie zagrał rewelacyjnie, i sądzę że wygrał głównie dlatego. Pozdro

A poza tym, jakim cudem masz 99% win ration tym buildem? Bo jeśli jesteś w jakiejś sensownej lidze z takim win ratio, to zamawiam coaching od razu, zanim stukniesz grandmastera:P

[Edycja Delta - 03.05.2011 o 18:52]

Sulphuriell
Wiadomość [#4]: 03.05.2011 o 19:37

Konto skasowane

No, autor tematu popłynął nieco na falach morza głupoty. Nie ma co się podniecać jak nastolatka, która dostała loda w prezencie love.gif i zachować nieco dystansu, zamiast od razu krzyczeć o ultimate buildzie potluczony.gif

Co to za świat, że już nawet sku rwysyństwo nie popłaca?
GonzO27
Wiadomość [#5]: 03.05.2011 o 20:18

Konto skasowane

Jeszcze nie tak dawno Kula tossa była ultimate build .... ludzie predzej czy pozniej naucza sie grac na to i tyle

Delta
Wiadomość [#6]: 03.05.2011 o 21:03

Konto skasowane

PS. Autor tematu nie rozumiał chyba również, że reapery ze speedem i starymi ustawieniami balansu mogą kiteować KAŻDĄ jednostkę zerg poza creepem, włącznie z queenami, roachami;) A na creepie i tak dobrze sobie radzą. więc 4 queeny raczej nie zmienią nic, a slow lingi są ulubionym jedzeniem reaperów ze speedem;)

Ale ogólnie słyszałem że build z 6 queenami na początku owni każdy opening innych ras na 95%, więc kto wie. ten build nawet owni sam siebie, tak ultymatywny jest. Yoł.

Razor
Wiadomość [#7]: 03.05.2011 o 21:40

Konto skasowane

takiego builda to gniecie się cloak banshee xD

nefbie
Wiadomość [#8]: 03.05.2011 o 21:46

Konto skasowane

Spokojnie, jak ktoś jest w brązie to i cały czas mu ten wyćwiczony build może wychodzić. Spanishiwa jest zaje... graczem, o wiele go bardziej cenie niż idrę ponieważ zawsze potrafi czymś zaskakiwać. Ten build oczywiście w jakiejś grze bo5 czy bo7 można zastosować i jak się przeciwnik od razu nie zorientuje to popłynie, ale następnym razem nie będzie szans. Taki wywrócony na drugą strone 6pool smiley.gif - uda się albo nie smiley.gif Btw. jak ktoś wyżej wspomniał, chciałbym zobaczyć jak ten build sobie daje radę vs. blink, dt, dorzuciłbym terka dropy jeszcze, siege tanki, banshee z cloakiem itd. itp.

sc-ary
Wiadomość [#9]: 03.05.2011 o 21:56

Konto skasowane

Czekałem aż ktoś napisze coś o STRATEGII Spanishiwy (nie widzę w jego grach jednego konkretnego builda) bo jest oryginalny i warty uwagi, ale nie sądziłem, że zostanie on przedstawiony w taki sposób - czyli jako imba zerg build, co jest absolutnie bzdurą. To mniej więcej tak jak byś napisał, że 6pool praktycznie gwarantuje wygraną.

Unknown_Hero napisałJako chyba pierwszy zerg w historii SC2 stworzył buida wykorzystując najmocniejsze atuty tej rasy (łatwość zakładania expów oraz możliwości szybkiego produkowania jednostek), który wykonany poprawnie praktycznie gwarantuje wygraną.

Czy był pierwszy, który wykorzystuje atuty tej rasy? Raczej nie.
Czy wykorzystuje atuty zerga? Oczywiście, zaje**ście.
Czy gwarantuje wygraną? Nie.

Unknown_Hero napisał
W skrócie taktyka polega na założeniu 3 baz tak szybko jak tylko się da, robiąc tylko drony i Queny. 0 gazu, do momentu posiadania w pełni obsadzonych 3 baz, wtedy po 2 gazy w każdej bazie i masowa produkcja armii. Wszelkie wczesne ataki odpiera poprostu Quenami oraz spine i spore crawlerami.

Nie sądzę, żeby jego taktyka polegała na zakładaniu konkretnie 3 baz, jak ci już to tu ktoś zresztą napisał. To zależy jak leży - od sytuacji.

Ja jego strategię widzę tak - ekspuj tak długo, jak to możliwe bez produkcji jednostek atakujących, produkuj larwy, rozwiń techa tak, aby mieć w miarę możliwości uniwersalną kontrę, maksymalizuj skauting, m.in przez rozprzestrzenianie creepu (zapomniałeś o tym napisać) aby w momencie pusha zobaczyć go wcześnie, następnie graj na czas i opóźniaj dojście pusha do twej bazy jednocześnie uruchamiając produkcję jednostek które najlepiej SKONTRUJĄ pusha.

Ilość baz, timing itp nie są tu istotne - jak już pisałem, dla mnie to jest jak narazie strategia a nie opracowany szczegółowo build.

W pewnym sensie jest on odpowiednikiem 6poola - drugą skrajnością i jest całkowicie i łatwo kontrowalny - wszystko zależy od przeciwnika i jego skautu, raz się uda raz nie, jak to w Starcrafcie.

edit: widzę że nefbie napisałeś to samo w czasie gdy ja pisałem posta - zgadzam się w 100% jak widzisz.

[Edycja sc-ary - 03.05.2011 o 21:57]

"In addition to losses, wins are now also no longer shown. Instead, players will see Jim Raynor giving them a thumbs-up after every match regardless if they win or lose."
Unknown_Hero
Wiadomość [#10]: 03.05.2011 o 22:39

Konto skasowane

Spanishiwa vs tlo
http://www.youtube.com/watch?v=QhuaBnuOzBc

TLO próbował różnych taktyk, na tego builda i mimo że słabiakiem z bronzu nie jest, to słabo mu szło.
Ogólnie sam Spanishiwa jest z Mastera więc jego przeciwnicy automatycznie też i skoro to stosuje znaczy że działa i w najwyższej lidze...

Co do ruschy, to chyba naturalne że wymagają natychmiastowej reakcji i zmiany BO, chyba że wam jak przeciwnik robi cannony w bazie, to nie zwracacie uwagi i dalej swoje robicie sucker.gif

Skoro ten build tak łatwo skontrować, to nie będzie problemu aby wstawić tu link do repka gdzie Spanishiwa robi tego builda i przegrywa od dobrej kontry, prawda? No to czekam.

luk1230
Wiadomość [#11]: 03.05.2011 o 22:49

Konto skasowane

Nie ma taktyki której nie da się skontrować tyle w tym temacie ;p

cinrex
Wiadomość [#12]: 03.05.2011 o 22:53

Konto skasowane

Wystarczy spojrzeć na repy Rumka, szkoda że odszedł sad.gif

http://www.youtube.com/watc(...)=related

r3tsa
Wiadomość [#13]: 03.05.2011 o 22:54

Konto skasowane

To nie build jest imba, to macro zerga jest op ;d

Nie wiem może kiedyś z tym grałem, ale raczej nie przegrałem, jak bym się cieszył w sumie, instant 3rd techo do dt macro mode bo zerg macruje bez wyższego techa ;o

yuccas
Wiadomość [#14]: 03.05.2011 o 22:55

Konto skasowane

Unknown_Hero napisał
Spanishiwa vs tlo

TLO próbował różnych taktyk, na tego builda i mimo że słabiakiem z bronzu nie jest, to słabo mu szło.
Ogólnie sam Spanishiwa jest z Mastera więc jego przeciwnicy automatycznie też i skoro to stosuje znaczy że działa i w najwyższej lidze...

Co do ruschy, to chyba naturalne że wymagają natychmiastowej reakcji i zmiany BO, chyba że wam jak przeciwnik robi cannony w bazie, to nie zwracacie uwagi i dalej swoje robicie sucker.gif

Skoro ten build tak łatwo skontrować, to nie będzie problemu aby wstawić tu link do repka gdzie Spanishiwa robi tego builda i przegrywa od dobrej kontry, prawda? No to czekam.

Ogarnij się.
http://www.youtube.com/watc(...)e=relmfu

Dobra taktyka ale ma jedno ale, co przeszkadza T lub P tez dronować jak opętany?

1 godzina rozkminka jego gry. http://www.youtube.com/watch?v=sdnC8TZ1RZQ

[Edycja yuccas - 03.05.2011 o 22:57]

Sulphuriell
Wiadomość [#15]: 03.05.2011 o 22:56

Konto skasowane

@Unknown_Hero

To ja czekam, aż Spanishiwa wygra tym buildem GSL Code S, ciekawe skoro jeszcze tego nie zrobił, skoro ten build jest nie skontrowania? potluczony.gif

[Edycja Sulphuriell - 04.05.2011 o 13:13]

Co to za świat, że już nawet sku rwysyństwo nie popłaca?
cinrex
Wiadomość [#16]: 03.05.2011 o 22:57

Konto skasowane

yuccas napisał
Unknown_Hero napisał
Spanishiwa vs tlo

Ogarnij się.
http://www.youtube.com/watc(...)e=relmfu

Dobra taktyka ale ma jedno ale, co przeszkadza T lub P tez dronować jak opętany?

Brak dronów ...

Delta
Wiadomość [#17]: 03.05.2011 o 23:20

Konto skasowane

Unknown hero
Wiedzialem że się oprzesz na tych repkach vs TLO, nawet zanim to napisałeś. Przeczytaj sobie co napisałem, bo chyba nie trudzisz się żeby odpowiedzi do własnego tematu przeczytać...

Nikt nie mówi że Spanishiwa jest do dupy i łatwo z nim wygrać. Ale zauważ że po 40 supply ,Spanishiwa nie miał wygranej gry jakoś, nie widziałem wtedy żadnego gg od TLO także. Wygląda na to że gra rozstrzygnęła się później;)

To tak jakbym zagrał vs jakiś pro i użył builda 20 hatch, 19 pool, a potem micrował jak młody Bóg, robił dropy, nydusy ataki ze wszystkich stron. A jak wygram, to wszyscy by mówili że build 20 hatch 19 pool owni każdego;)

Jestem w master, i uważam że poziom jest na tyle niski że w masters prawie wszystko zadziałą. To tylko opening, a poza tym spani nie wygrał 7:0, i TLO korzystał z wad tego buildu. Może nie obejrzałeś repa do końca;P

Unknown_Hero
Wiadomość [#18]: 04.05.2011 o 05:31

Konto skasowane

"Dobra taktyka ale ma jedno ale, co przeszkadza T lub P tez dronować jak opętany?"

Choćby to, że zerg jako jedyna rasa produkuje armię i robotników z tego samego budynku. Mając 3 bazy po Queenie w każdej 1 budynek do jednostek, może jednocześnie robić po 18 jednostek, a np Terran mając 3 bazy i 1 barak najwyżej 2 mariny jednocześnie. Terran i Protos muszą zainwestować w więcej budynków produkcyjnych, a wtedy nie stać ich na 3 bazę tak szybko jak zerga, więc i makro maja słabsze wtedy - taka specyfika gry zegriem którą ten build sprytnie wykorzystuje...

P.S. up
Końcówkę tego BO7 Spanishiwa grał stricte for funn, w 6, czy7 grze robił atak mas Queen na czołgi, to nie powiesz mi że nie dla jaj. I tak już wygrał, gdy było 4:0 na początku.

[Edycja Unknown_Hero - 04.05.2011 o 05:35]

nefbie
Wiadomość [#19]: 04.05.2011 o 09:03

Konto skasowane

Jak ja lubię jak ktoś w grze STRATEGICZNEJ już w miarę dobrze ZBALANSOWANEJ znajduje CUDOWNĄ taktykę, która jest nie odparcia. Mimo, że wszyscy twierdzą, że na każdą taktykę znajdzie się kontra, to pewien osobnik musi być NAJMĄDRZEJSZY i upierać się przy swoim. To może trzeba zmienić strategię i spytać się jak krowy na rowie - czy stosujesz tą taktykę? Pytanie pomocnicze nr1 - czy wygrywasz nią 99.99% meczy? (jak tak to proszę o oficjalne statystyki). Pytanie pomocnicze nr2 - grasz zergiem? Pytanie pomocnicze nr3 - jak rozumiem zerg wg Ciebie IMBA?

yuccas
Wiadomość [#20]: 04.05.2011 o 11:37

Konto skasowane

Unknown_Hero napisał
"Dobra taktyka ale ma jedno ale, co przeszkadza T lub P tez dronować jak opętany?"

Choćby to, że zerg jako jedyna rasa produkuje armię i robotników z tego samego budynku. Mając 3 bazy po Queenie w każdej 1 budynek do jednostek, może jednocześnie robić po 18 jednostek, a np Terran mając 3 bazy i 1 barak najwyżej 2 mariny jednocześnie. Terran i Protos muszą zainwestować w więcej budynków produkcyjnych, a wtedy nie stać ich na 3 bazę tak szybko jak zerga, więc i makro maja słabsze wtedy - taka specyfika gry zegriem którą ten build sprytnie wykorzystuje...

P.S. up
Końcówkę tego BO7 Spanishiwa grał stricte for funn, w 6, czy7 grze robił atak mas Queen na czołgi, to nie powiesz mi że nie dla jaj. I tak już wygrał, gdy było 4:0 na początku.

[Edycja Unknown_Hero - 04.05.2011 o 05:35]

I co szkodzi przeciwnikowi nie robić żadnych budynków tylko dronować. a potem postawić wszelkie konstrukcje? Nierozumiem. Tymbardziej że dokładnie znasz timingi.
Cała taktyka spani polega na tym że broni się jak dronuje a potem multitaskinguje w czym był zwyczajnie lepszy od TLO. Nic więcej i nic mniej.

PS. Jak przegrał to grał for fun, jak wygrał to ultimate strategia. Ogarnij się jeszcze raz. Błagam, niema mowy o ultimate strategii, tym bardziej że nie jest niepokonany.

REKLAMA
Strona 1 z 6.
Pierwsza     <<   <   | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ...  >   >>     Ostatnia
Idź do strony :

Odpowiedź

Skocz do :