Dziś jest: Sobota, 24 października 2020, godzina 23:13
zaloguj się :
FORUM Battlenet.pl FORUM Forum StarCraft 2 Poradniki i Strategie Poprawienie wydajności StarCraft II na laptopach


Odpowiedź

Temat: Poprawienie wydajności StarCraft II na laptopach

szychol
Wiadomość [#1]: 06.06.2013 o 10:02

Konto skasowane

Dość szeroka grupa ludzi gra w SC2 na laptopach. I nie mam tu na myśli jakiś super petard z procesorami i7 oraz kartami GTX, ale normalne laptopy do pracy i nauki za 2000-2500 zł.
Choć wydawać by się mogło że nie jest to najlepszy pomysł, da się normalnie i komfortowo grać, czerpiąc przy tym taką samą radość, jak przy graniu na PC'cie.
Chciałbym stworzyć krótki poradnik, który pozwoli w prosty sposób (bez ingerencji głęboko system i w podzespoły) poprawić wydajność na takich sprzętach, aby gra śmigała jeszcze lepiej, albo żeby w ogóle zaczęła działać, jeśli ktoś ma problemy z płynnością. A więc:

Ja osobiście całą swoją przygodę z SC2 przeżywam na laptopie Packard Bell Easy Note TK 87 (ekran 15,6", rozdzielczość 1366x768), który w swoich wnętrznościach zawiera:
System - Windows 7 - Home Premium - 64 bit
Procesor - Intel Core i3 M380 2.53GHz (dwurdzeniowy)
Grafika - GeForce GT540M 1GB http://www.notebookcheck.pl(...)0.0.html
RAM - 6GB
Dysk - 500GB
Kosztował (w 2011 roku) 1899 zł. I jak ktoś się trochę ogarnia w sprawach sprzętu komputerowego widzi że nie jest to najwyższa półka ani żaden laptop "gejmingowy". I rzeczywiście bez mojej ingerencji nie dało by się grać w SC2 (i inne nowsze gry) komfortowo - po prostu fps poniżej 30 tego nie umożliwiał.

Oto kilka rad, które warto zastosować, żeby nasz komputer bardziej przykładał się do ogarniania gry:

1. Przede wszystkim - dbanie o sprzęt - regularne i porządne czyszczenie całego komputera i przede wszystkim wylotów gorącego powietrza zapewniających chłodzenie podzespołów, które jest szalenie ważne przy laptopach na których się gra - przegranie = automatyczny restart komputera, a ciągle w granicy temperatury TjMax (maksymalnej dozwolonej temperaturze) pogarsza wydajność całego systemu a co za tym idzie gry. Lecz o temperaturach będzie później (a miał być krótki poradnik...). Wracając do sedna tego punktu - czyszczenie wylotów, i wnętrza laptopa. Najlepiej robić to za pomocą sprężonego powietrza do czyszczenia takich sprzętów, które możemy kupić w prawie każdym serwisie czy sklepie komputerowym. Najlepszym rozwiązaniem do dbania o temperaturę jest podkładka chłodząca. Gdy jednak takiej nie posiadamy wystarczy alby nasz laptop nie leżał na stole w taki sposób, alby zasłonięte były ww. wyloty. Ja osobiście mam zawsze ustawionego kompa mniej więcej w taki sposób:
http://img268.imagesha(...)9110.jpg
co zapewnia maksymalną możliwą pracę systemów chłodzących.

2. Jeśli chodzi o kontrolę temperatury, z ręką na sercu mogę polecić program Core Temp:
http://www.alcpu.com/CoreTemp/
który zapewnia ciągłe monitorowanie temperatury procesora (która jest najważniejsza i od niej zależy wszystko). Program umożliwia ustawienie ostrzegania przed przegraniem, co jest zbawienne w sytuacjach, kiedy temperatura zacznie przekraczać TjMax co skutkować może automatycznym restartem komputera. Ja mam ustawiony alarm na 87 stopni, gdzie przy 90 stopniach zaistniał by wspomniany restart systemu:
http://img198.imagesha(...)rona.jpg
Programik jest malutki i nie przeszkadza w funkcjonowaniu komputera. Można ustawić sobie automatycznie włączanie z systemem, oraz ikonkę w pasku zadań, pokazującą np. aktualną temperaturę rdzeni:
http://img844.imagesha(...)rata.jpg

3. Dobrym uczynkiem dla naszego mobilnego komputera jest wypięcie z niego baterii, kiedy gramy/pracujemy podłączeni do sieci (elektrycznej oczywiście). Pomaga to między innymi w ograniczeniu maksymalnej temperatury podczas pracy.

4. Warto podczas grania przestawić efekty wizualne Windowsa na najwyższą wydajność. Jest to czynność która bardzo pomaga w uzyskaniu dodatkowych klatek, oraz zmniejszeniu nagrzewania się procesora. Oto jak to zrobić w systemie Windows 7: dusimy Start, wpisujemy " dopasuj wygląd i wydajność" lub jakiś człon z tego hasła i dusimy Enter. Następnie przestawiamy na "Dopasuj do uzyskania najlepszej wydajności" i zatwierdzamy. Windows przenosi się w czasy 98, ale diametralnie poprawia się jego wydolność:
http://img51.imageshac(...)n98q.jpg
Gdy skończymy grać, możemy sobie z powrotem przestawić na standardowy wygląd "Siódemki" (ja osobiście pracuje ciągle na najwyższej wydajności). Jeśli nasz laptop nie ma Win7, ustawienia te możemy znaleźć w panelu sterowania, lup po prostu użyć Google i znaleźć instrukcję jak do tego dojść.

5. Kolejnym pomocnym programem który polecam jest CCleaner. usuwa on większość śmieci z komputera, czyści rejestr z niepotrzebnych danych, oraz pozwala także ograniczyć odpalanie się niepotrzebnych programów wraz z Windows'em, takich jak np. Skype, czy Deamon.

6. Idąc za ciosem - niepotrzebne programy w tle. Podczas grania komputer powinien się maksymalnie skupiać na grze, a nie być zajętym jeszcze jakimiś programami działającymi w tle, których nie używamy, oraz które tylko powodują spadek wydajności w grze (oczywiście nie mówię tu nawet o wszelkich programach do pobierania, które dodatkowo jeszcze kradną łącze). Warto takie programy zamknąć. I nie chodzi mi tutaj o zamknięcie tych zminimalizowanych, tylko tych odpalonych w tle, widoczne np. na pasku zadań:
http://www.tweaks.pl/wp-con(...)-Auto...
Polecam przed grą dokładnie to przejrzeć i pozamykać te programy, których nie używamy. Można to zrobić także z poziomu menadżera zadań systemu Windows i z tego miejsca pozamykać niechciane zamulacze:
http://img842.imagesha(...)ezrz.jpg

7. Ogólne utrzymywanie porządku w systemie. Instalowanie różnych programów czytając to co się pokazuje w okienkach instalacji, aby nie zainstalować sobie niechcianych śmieci, które tylko będę zamulać (jakieś paseczki wyszukiwania do przeglądarek, sztuczne "przyspieszacze komputerów" i inne tego rodzaju pomocnicy". A jeżeli nas system woła już o pomstę do nieba przez ilość takich super programów czy nawet wirusów, najlepszym rozwiązanie będzie format. Nie potrzebna się bać o utratę oryginalności, gdyż kod do Windows'a z naklejki pod laptopem pozwoli nam dalej cieszyć się pełnoprawnym systemem. Wystarczy zgrać na pendrive'a z naszego komputera pliki recover'y z Windowsem, ściągnąć system ze strony producenta, pożyczyć płytę od kolegi - cokolwiek. Wpisanie kodu ze spodu naszego sprzętu da nam oryginalny system. I potem instalować rzeczy z głową i pamiętać że łatwi jest zamulić komputer, ale gorzej go wyczyścić.

8. Ustawienia gry oczywiście przestawione na najmniejsze, bo sądzę że nikt nie oczekuje grania tutaj na wysokich detalach jednocześnie zachowując pożądany poziom fps'ów. Jeśli się chce maksymalnie zmniejszyć wrażenia wizualne i zwiększyć wydajność (nadużywam tutaj tego słowa już) to warto włączyć sobie mniejszą przemoc oraz odznaczyć synchronizację pionową (w ustawieniach grafiki, przestawić jakość dźwięku na niską (w ustawieniach dźwięku) oraz odznaczyć zmniejszenie opóźnienia myszy (w ustawieniach sterowania):
http://img838.imagesha(...)yaya.jpg

9. Oczywiście należy pamiętać o aktualizowaniu wszelkich sterowników naszych podzespołów (np. karty graficznej), co pozwoli zapobiec spadkowi wydajności, albo nawet ją polepszy. Do tego aktualizacje Windows'a, wszelkie Service Pack'i i inne mniejsze łatki, co (w teorii) polepsza działanie i wydajność.

10. A propos kart graficznych. Każdy w miarę nowy laptop posiada dwie karty graficzne: zintegrowaną i dedykowaną. Zintegrowana "połączona jest" z procesorem i jest relatywnie słaba - nie nadaje się do gier. Zajmuje się ona naszym komputerem podczas pracy takiej jak pisanie, przeglądanie internetu, słuchanie muzyki (takimi, w których nie używa się programów używających wyższej grafiki). gdy jednak odpalamy np. jakąś grę powinna odpalać się z nią dedykowana karta graficzne, której zadaniem jest ogarnianie właśnie między innymi gier. Warto się upewnić czy przy włączaniu StarCraft'a ruszała razem z nim nasza dedykowana karta. U mnie (Nvidia) można tu ustawić w panelu sterowania karty:
http://img194.imagesha(...)aida.jpg
Jeśli posiadasz kartę innego producenta, odsyłam do Google i poszukania w jaki sposób można to sprawdzić u siebie.

11. Za każdym razem po włączeniu SC2 polecam także odpalenie sobie Preloader'a. Jest to mapka w "Salonie Gier" ("Arcade"), która w krótkim czasie wczyta nam wszystkie animacje oraz dźwięki jakie będą miały miejsce w grze, a co za tym idzie nie będą ona wczytywane podczas gry, co mogłoby spowodować spadek... tak: wydajności:
http://img834.imagesha(...)daer.jpg
Jak widać wystarczy wpisać "preloader" w ww. miejscu i możemy wybrać dwie wersje: dla HotS'a oraz dla WoL'a. Wchodzimy w taką, jak nas interesuje, wybieramy "GRAJ" a następnie "ROZPOCZNIJ GRĘ". Dalej wszystko będzie się działo samo. I jak mówiłem - warto to odpalić po każdym włączeniu SC2.

12. Do grania (oraz w ogóle podczas korzystania z laptopa "na kablu") polecam włączenia w opcjach zasilania profilu o nazwie "wysoka wydajność". Chyba nazwa mówi sama przed się i nie muszę tłumaczyć dlaczego warto to zrobić. Wystarczy kliknąć na ikonę baterii na pasku zadań i wybrać "więcej opcji zasilania", lub przez kliknięcie Start i wpisanie "opcje zasilania", albo też przez panel sterowania. Oto jak to wygląda:
http://img542.imagesha(...)cscs.jpg

13. Szczerze odradzam tak zwanego "podkręcania" podzespołów w laptopie. Nie sprawdza się to i przyniesie za sobą tylko same straty i problemy.

Mam nadzieję że komuś to pomoże i będzie mógł się w pełni cieszyć grą na swoim "nie-pro" laptopie.

gl, hf

(:

[Edycja szychol - 07.06.2013 o 19:37]

haaz
Wiadomość [#2]: 08.06.2013 o 13:48

Konto skasowane

W pliku variables.txt w moich dokumentach dodajemy parę wartości:

alternateLowTextures=0
fog=0 (ta opcja dodaje 15 klatek lekko, wyłącza dymy na mapach, które są zagnieżdżone w przepaściach itd.)

frameratecap=60 (można dać na 45, wtedy nie będzie się grafika grzała bo nie będzie musiała tyle klatek generować, a będzie się grało identycznie jak na 60, no chyba, że ktoś ma ~250 apm to wtedy może mu to przeszkadzać bo gra będzie gubić wydawane rozkazy biggrin.gif)
frameratecapGlue=30

shadowmapsize=1
shadows=0

TerrainTextureSize=480 (to można najmniej ustawić na 2, ale wtedy nie widać creepu i mamy klocki zamiast tekstur biggrin.gif, no ale jak ktoś narzeka na fps?)

watershadow=0

[Edycja haaz - 08.06.2013 o 13:48]

REKLAMA
Strona 1 z 1.
Idź do strony :

Odpowiedź

Skocz do :